Përditësoni RAM-in në Mac Mini

Zhvendos Mac Mini

Një nga gjërat që duhet të merret parasysh kur do të blejmë një Mac lidhet drejtpërdrejt me përdorimin që do t'i japim makinës sonë të re dhe kohën që duhet për të rinovuar pajisjet. Më parë në Apple përdoruesi kishte disa mundësi të disponueshme për të azhurnuar harduerin tuaj Mac Dhe sot do të shohim disa detaje që tregojnë të kundërtën, përkundër faktit se është e mundur të shtoni pajisje në disa Mac. Rasti i iMac i ri është një shembull i qartë i kësaj dhe kjo është që deri në vitin 2012 ishte më e thjeshtë se tani shtoni më shumë RAM (përveç modelit aktual 27) ose ndryshoni diskun e ngurtë, por sot do të flasim në më shumë detaje rreth Mac mini.

Një nga Mac-et e nivelit fillestar është padyshim Mac mini. Ky kompjuter kompakt dhe më i lirë bën që çdo përdorues që vjen nga një PC dhe po mendon të blejë një Mac ta shikojë atë për të blerë. Modelet e ndryshme të Mac mini me konfigurime të ndryshme e bëjnë atë një kompjuter për tu marrë parasysh, nëse, zgjidhni modelin mirë sepse në këtë Mac opsionet e zgjerimit janë mjaft të pakta sot.

Zgjero RAM-in në Mac Mini më të vjetër

Vjetër Mac Mini

Kur flas për makinat e vjetra Mac dua të them për të gjithë ata që Apple nuk i shet më. Unë nuk do të hyj në diferencimin e Mac mini që djemtë nga Cupertino kanë ndërprerë pasi që është një seri Macësh që filluan të tregtohen në 2005 dhe sot ata janë ende një nga Mac-et më të mirë për ata përdorues që vijnë nga PC monitori vetjak, tastiera, miu.

Në fillim ju thashë për të qenë të qartë se për çfarë do të përdorim Mac dhe kjo lidhet drejtpërdrejt me opsionet e zgjerimit që Apple në thelb nuk na lejon më të kryejmë në këta kompjuterë. Në këtë rast, nëse doni të keni më shumë informacion në lidhje me këto përmirësime të mundshme ose edhe të dini disa detaje më shumë rreth Mac mini të vogël, por jo më pak të fuqishëm, unë ju referoj në udhëzuesin ose përpilimin mbi historinë që nga fillimi i tij tani më parë rreth 11 vjet që kemi shkruar disa ditë më parë në internet. Në të do të shihni se Që nga lançimi i aluminit Mac mini, gjërat kanë ndryshuar në drejtim të mundësisë së zgjerimit të makinave dhe është që Apple u bë më e ashpër për këtë çështje dhe nuk donte që përdoruesi të modifikonte harduerin e brendshëm të Mac-ve të tyre dhe mini nuk ishte përjashtim pasi që solli pjesë të bashkuara në bord direkt.

Ndryshimi i RAM-it në një Mac Mini aktual: e pamundur

Shkarkimi i Mac Mini

Sot, çdo kompjuter Apple mund të klasifikohet si jo i zgjerueshëm nga përdoruesi, përveç iMac 27 inç që madje shton një mbulesë të vogël në pjesën e prapme të tij për të shtuar më shumë RAM, pjesa tjetër pothuajse gjithmonë mbetet ashtu siç vijnë. . Përdoruesi mund të bëjë pak ose aspak në këto Mac mini të reja dhe kjo është në thelb gjithçka është ngjitur ose bashkuar në pllakën amë.

Nëse jeni një nga përdoruesit që keni në duar një nga Mac mini më të vjetër me mundësinë e rritjes ose përmirësimit të pajisjes së tij të brendshme përmes përbërësve të rinj, mos e shitni dhe shijoni këtë mundësi. është gjithashtu e vërtetë që sot është më e vështirë të përballosh një Mac mini "veteran" Meqenëse ato nuk lejojnë azhurnime softuerësh dhe është e vështirë ose e pamundur të përdoren disa aplikacione, madje edhe më keq, ju rekomandojmë ta mbani atë si një thesar të vogël.

Alumini Mac Mini

Aktualisht ne gjejmë një Mac mini hyrje që kushton 549 euro vendos në shtëpi dhe shton: Procesori Intel Core i5 1,4 GHz, 500 GB hapësirë ​​ruajtëse, 4 GB RAM, 500 GB hard disk, një grafikë Intel HD Graphics 5000 dhe OS X El Capitan. Kjo makinë është renditur nga mbretërit e çmontimit, iFixit, me një rezultat prej 6 më 1 Për riparime dhe megjithëse është e vërtetë që ata janë ekspertë në montimin dhe çmontimin e këtyre kompjuterave Apple, është më mirë të bëni një blerje pak më të fuqishme dhe ta lini mënjanë këtë model Mac mini. Vini re se Zgjerimi i RAM-it ose diskut është pothuajse i pamundur (mundeni por ne nuk e rekomandojmë) në këto mini Mac, kështu që është më mirë të zgjidhni një cilësim më të lartë që nga fillimi dhe të harroni hapjen e këtyre Mac-ve.

Shumë prej jush do të mendojnë se nëse blini Mac mini që nga fillimi, atëherë mund të shtoni pajisje më të fuqishme ashtu si mund të bënit me një PC desktop, por asgjë nuk është më larg së vërtetës. Nëse dëshironi të zgjeroni një nga këto Mac mini, gjëja më e sigurt është që ju do të duhet të shkoni në shërbimin teknik të Apple ose një teknik të besuar kompjuteri për të qenë në gjendje të kryeni zgjerimin ose përmirësimin e përbërësve, kështu që këshilla më e mirë është për të kursyer pak më shumë dhe për të shkuar drejt për modelin e lartë dhe për të shmangur problemet e rënies së shkurtër në të ardhmen.

Apple gjithnjë e më shumë vë më shumë probleme për të zgjeruar Mac mini dhe gjeneratën e ardhshme që duhet të mbërrijë në vitin 2016 (është radha e tij) nuk do të jetë ndryshe.


Bleni një domen
Ju intereson:
Sekretet për të nisur me sukses faqen tuaj të internetit

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Blog i marketingut në internet dijo

  Unë tashmë e kam zgjeruar mac mini tim në 2 GB dhe 250 Hd !!!! shkon perfekt !!!

 2.   sokram dijo

  Unë kam një mac mini G4 1.4ghz me 1gb ram .. mund të vendosni një modul 2gb apo pranon vetëm 1gb?

 3.   jack101 dijo

  Nuk mundesh, ke vetëm një bankë dhe maksimumi është 1 GB, shih: http://tinyurl.com/8lzv4e

 4.   Orlando Paez dijo

  Pershendetje pershendetje Si ta instaloj ose azhurnoj mini fuqinë time nga 1.4 në leopard, unë tashmë kam DVD dhe ndjek të gjitha udhëzimet dhe asgjë nuk mund të gjej një gabim dhe duhet të kthehem te tigri. Kush më ndihmon ju lutem… Faleminderit.

 5.   orlando paez g dijo

  Mac powerpc im ka një koncert, ju mund të vendosni një koncert 2 në të. ?

 6.   jack101 dijo

  Njëlloj si G4 tjetër që po ju them http://tinyurl.com/8lzv4e

 7.   Alex dijo

  Përshëndetje njerëz. Unë dua të zgjeroj kujtesën time në PowerPC G4 - 1.42 Ghz dhe meqë ra fjala të vendos një tjetër hard drive, i cili me 80 GB ka rënë shkurt.
  E shoh që nga interneti ekziston saktësisht memoria që më duhet për Mac-in tim, por a mund të më thuash se cili do të ishte disku i ngurtë, apo nga mund ta gjej?
  Faleminderit shumë të gjithëve dhe urimet e mia për njerëzit e SoydeMac.com

  Një përshëndetje

  Alex

 8.   jack101 dijo

  diçka duhet të ketë ndodhur në server dhe fotografitë janë fshirë, unë do t'i ngarkoj ato së shpejti

 9.   jack101 dijo

  Sa më të shkurtër siç i kam ngarkuar përsëri përsëri (ai që kursen gjen)

  Diogjeni dixhital ka përparësitë e tij

 10.   mak Lopez dijo

  Unë kam një mini mini me katër porta USB, mirë, duke kontrolluar, kam projektuar që është për të vendosur një maksimum prej 1 GB, tani ka vetëm 512, ju rekomandoni të vendosni dy RAM 1 GB secili të ketë 2 GB ??? Unë do të doja të shihja përgjigjen se unë jam i interesuar dhe faqe shumë e mirë kjo unë vë një 100 përshëndetje

 11.   jack101 dijo

  nëse keni kontrolluar që është e vlefshme për maksimum 1 GB kështu që mund të vendosni dy module të 512 ...
  nuk njeh më shumë ...
  Kontrolloni brenda http://www.crucial.com

 12.   mak Lopez dijo

  Faleminderit shumë për përgjigjen në komentin tim, unë instalova skemën rme, kontrollova mini kamerën time dhe thashë se mund të vendos dy ram 1 GB në secilin modul, kështu që do të vendos dy ram gjithashtu, do të shikoj disa video në you 2 gb në një mini si imi dhe funksionon pa problem s ju faleminderit shumë?! Isshtë një ndihmë e shkëlqyeshme që kjo faqe të skanojë kompjuterin tim dhe është shumë e lehtë këtë të hënë do të kërkoj falënderim dashi !!!!!!!!! Unë e rekomandoj këtë faqe nëse dikush e lexon këtë koment skanoni kompjuterin tuaj është e lehtë dhe shumë e shpejtë dhe e besueshme

 13.   jack101 dijo

  Ok, kështu që atëherë ju keni një bërthamë mini intel vetëm të paktën. Vendosni 2 koncertet pastaj ...

 14.   çiki dijo

  Dua të zgjeroj RAM-in e Mac Mini-it tim, çfarë memorie duhet të blej?
  Një përshëndetje

 15.   mak Lopez dijo

  Miku im në të njëjtën faqe është skaneri për t'ju dhënë një provë të mac mini tuaj, unë e shoh atë dhe ju tregon opsionet e asaj që mund të blini, si dhe çmimet e ndryshme, ato janë të shkëlqyera, porosis dhe hyj brenda tre ditë tani mac-i im funksionon në mënyrë të përsosureeeee skanimi thelbësor i ashtuquajturi programi i vogël kërkojeni këtu lart !!!!

 16.   mak Lopez dijo

  macnifico më godet një frikë kur shkëput audion duke e vendosur dashin të dashur!

 17.   Fernando dijo

  E mrekullueshme, MacMini im tani (para 520) ka 2Gb !!!

 18.   mai dijo

  Faleminderit! udhëzues i shkëlqyeshëm

 19.   Makuser dijo

  Përshëndetje të gjithëve, kam një problem, kam ndryshuar Ram memorjen time nga ose mini mac por tani nuk funksionon, ndizet por nuk jep sinjal monitori dhe as lëshon tingullin e ndezjes, më parë kisha 1 Gb vendosi dy letra, ajo që bëra ishte të zëvendësoja njërën nga kartat me një 2 GB dhe nuk funksionoi, atëherë u përpoqa të ktheja kartat origjinale dhe as kjo nuk funksionon, a mund të më ndihmojë dikush?

 20.   damian dijo

  Me ato që kam lexuar kam shumë për të zgjidhur problemin tim.
  Faqja e shkëlqyeshme e lavdërimit të sperma për temën e kujtimeve.

 21.   Carlos dijo

  Mirë, kur rritet RAM memorie, në mac mini, do të duhet të përdorni cd? Apo funksionon kujtesa drejtpërdrejt? Unë kam versionin 10.4.11, mund të azhurnohet, pasi të ndryshojë dashi? Unë e vlerësoj përgjigjen paraprakisht, faqe shumë e mirë

 22.   Marcos Suarez dijo

  E bleva një vit më parë dhe zgjodha të vendos 16 GB RAM që nga fillimi, do të jetë më e shtrenjtë, por ju shmangni këto dhimbje koke. Unë jam një fotograf i modës, prandaj imagjinoni kallamin që unë vendos në të.

 23.   Carlos dijo

  Le të jemi të qartë se pse ngjiten përbërësit? në mënyrë që të blejmë konfigurimet më të shtrenjta ... Unë thashë të bëj para në llogarinë tonë sigurisht.

 24.   Robert Benavides dijo

  Përshëndetje, unë kam një MacMini 2011, me dy lojëra elektronike RAM, e azhurnova atë në 2 karta 8 GB dhe funksionoi mirë për gati një vit; ekrani sapo është fikur dhe jep dy bipe në çdo 3 sekonda. Ata më thanë për problemet RAM, unë bëra ndryshime në dy kartat dhe vura re që një fole nuk pranon një kartë (jep gabimin), ndërsa tjetra nuk ka problem dhe secila prej kartave funksionon. Unë jam i kufizuar në 8 Gb dhe është i ngadaltë !!! A ka ndonjë mënyrë për të riparuar folenë që nuk po funksionon? Apo ka diçka për të përmirësuar performancën me vetëm një kartë?
  Çdo ndihmë është e mirëseardhur

 25.   Felix Boza Chaparro dijo

  Përshëndetje, në rastin tim bleva një Mac mini nga fundi i vitit 2014 për redaktimin e fotove dhe e vërteta është se është fatale për mua sepse është e pamundur të redaktosh fotot në Lightroom, është e ngadaltë me çdo hap që hedh marr rrotullimi i topit të plazhit dhe është për të humbur durimin, unë tashmë jam i bindur se kam bërë një gabim në blerje. Modeli është si më poshtë.
  2,8 Ghz procesor intel Core I5
  Kujtesa 8Gb 1600MHz DDR3
  Disku i nisjes Macintosh HD
  Grafika Intel Iris 1536 MB
  Fusion-SPP 1TB
  Pyetja ime është, a mund ta dërgoj në Shërbimin Teknik për të zgjatur memorjen Ram? Çfarë nëse kjo do të zgjidhte problemin?
  A mund të më udhëzojë dikush.
  Një përshëndetje