Këshilla për të lëvizur skedarët në Mac OS në mënyrë korrekte

Një nga dyshimet fikse që përdoruesit e rinj të mushama have është mënyra për të lëvizur skedarët pa pasur nevojë të kopjoni, ngjisni dhe më pas të fshini origjinalin.

Për arsye të panjohura, menutë e redaktimit të sistemit tonë operativ vuajnë nga artikulli "lëviz" ó "zhvendos«Përdoruesit duket se mendojnë se në mushama gjërat nuk mund të përkthehen në të njëjtën mënyrë si ato në sistemet e tjera.

Këtu do t'ju tregojmë mënyrën më të lehtë për të lëvizur skedarët, gjëja e parë që duhet të dini është se për të filluar duhet të shtypim butonin «Cmd«(Ku ka qenë manzanita) përpara se të klikoni një skedar.

Duke mbajtur të shtypur butonin e miut, ne mund ta zhvendosim skedarin e kërkuar në çdo shteg të sistemit operativ dhe menjëherë ta zhvendosim atë. Ky opsion zakonisht përdoret për të lëvizur shumë skedarë ose skedarë të mëdhenj midis disqeve të ndryshme. Në këtë mënyrë ne arrijmë që të mos kemi nevojë të jemi të vëmendshëm "kopjo dhe ngjit»Dhe më pas fshini origjinalet.

Kur lëvizni disa skedarë në të njëjtën kohë, duhet të keni kujdes kur shtypni artikullin e fundit, pasi mund të ndodhë që heq zgjedhjen Të gjithë grupin. Për të goditur të parën duhet të zgjidhni një grup (mund të shënoni artikullin e parë dhe të fundit, duke mbajtur «shkronja të mëdha»), por para se të shënoni fundin, duhet të shtypni «cmd»Dhe kur klikoni në skedar nuk duhet të lëshoni butonin e miut.

Kështu që ne mund të lëvizim gjithçka që na nevojitet në të njëjtën kohë, diçka shumë e dobishme për të dëbuar hapësirën në disqet e ngurta, gjë që ndodh kur lëvizim një numër të madh skedarësh në një hard disk të jashtëm.

Një këshillë e mirë është të përdorni «Dosjet inteligjente«, Më besoni se puna e tyre mund të thjeshtohet ndjeshëm, me ta (ndër të tjera) për të lëvizur skedarë, ne mund të etiketojmë atë që duam të përkthejmë me një«etiketë » de ngjyrëPas krijimit të një dosje inteligjente (nga Finder: File / New folder i zgjuar) dhe përdorimit të një filtri skedari nga etiketat me ngjyra, ne do të mbledhim në një vend skedarët që kemi shënuar në hard diskun tonë dhe që mund t'i transferojmë të gjitha menjëherë për të gjithë .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   makoteka dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm. E vërteta në lidhje me dosjet inteligjente është që unë nuk e përdor atë, por unë mendoj se do të filloj ta bëj atë dhe të shoh se si shkon ...

 2.   Jose Luis Colmena dijo

  Unë i rekomandoj të gjithëve që ndërsa klikoni në shiritin e menusë, shtypni cmd, alt dhe / ose zhvendosje, për të parë opsionet e ndryshme që janë në dispozicion në atë moment.

 3.   Alfredo De La R dijo

  Funksionon në gjysmë të rrugës, nëse e bëni midis njësive të diskut, vetëm kopja nuk lëviz

 4.   Esteban dijo

  E dini, unë kam një dosje dhe dua ta zhvendos në memorjen e jashtme, por sistemi më thotë që nuk mund ta lëviz sepse nuk mund të modifikohet. ka ndonje zgjidhje ???

 5.   Karmen mari dijo

  Po më ndodh, pa e ditur pse, që nuk mund të tërheq dosje apo dokumente askund dhe nuk e di se çfarë ndodh, ato janë si të bllokuara. Po unë mund ta ndryshoj emrin, por jo t'i zhvendos duke tërhequr zvarrë. E vetmja gjë që ka ndodhur përsëri është se kam marrë një mesazh që duhet të ndryshoj bateritë në tastierë së shpejti, por tani funksionon. Po çmendem duke kërkuar zgjidhje, por nuk gjej asgjë.