Barbara Streisand i bën thirrje Tim Cook që Siri të përmirësojë shqiptimin e emrit të saj

barbara-Streisand

Asistenti personal i Apple për pajisjet mobile, Siri, doli në treg me lansimin e iPhone 4s. Disa vjet pasi ishin përmirësuar shumë përveç që ishin bërë një ndihmës më i dobishëm sesa në ditët e tij të hershme, Apple më në fund ka vendosur të lëshojë Siri në OS X. Për pak më shumë se një muaj, Siri do të mbërrijë në Mac me macOS Sierra. Siri është në dispozicion në shumë gjuhë dhe natyrisht jo të gjitha ofrojnë një shqiptim mjaft adekuat. Për shembull, mund të flasim për këngëtaren Barbara Streisand, mbiemri i së cilës ka qenë një dhimbje koke për Siri kur bëhet fjalë për shqiptimin e saj.

Siri-macOS-SIERRA

Këngëtari, as i shkurtër dhe as dembel, ka kontaktuar drejtpërdrejt Tim Cook në përpjekje për të zgjidhur problemin. Sipas këngëtarit, s-ja e dytë është e shurdhër dhe jo një zë siç shprehet Siri në të vërtetë. Ne nuk e dimë se sa kohë këngëtarja po dëgjon emrin e saj të shqiptohet gabimisht përmes Siri, por sipas asaj që thotë sapo e kuptoi, ajo kontaktoi Tim i cili e siguroi atë se deri më 30 shtator ky problem i vogël shqiptimi do të zgjidhej.

Nëse jeni përdorues të iPhone, këtë me siguri e dini Siri kërkon një lidhje interneti për të punuar meqenëse asistenti është në të vërtetë në serverat e Apple, ku ndryshimet bëhen duke shtuar përmirësime ose duke eleminuar problemet funksionale dhe të shqiptimit siç kemi parë nga incidenti në lidhje me Barbara Streisand. Gjëja e çuditshme nga të gjitha është se ajo datë nuk përkon me prezantimin e iPhone 7, data e planifikuar për 7 shtator dhe që në fund në teori duhet të lëshohet në treg versioni përfundimtar i iOS siç janë mësuar djemtë nga Cupertino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lagjet Charles dijo

  Emri shkruhet Barbra Streisand

  1.    Ignacio Sala dijo

   Sigurisht E kisha shkruar mirë në të gjitha vendet përveç titullit. dërgoni hundët.
   Faleminderit për shënimin.