VMWare Fusion përgatitet të jetë në përputhje me Apple M1s

VMware

Në treg kemi zgjidhje të ndryshme kur bëhet fjalë krijoni makina virtuale me Windows ose Linux në macOS, VMWare është një nga më të njohurit në treg. Një vit pas prezantimit të Mac -ve me procesorin M1, kompania ka njoftuar nisjen e beta -së së parë të VMWare Fusion për Macs me M1.

Ne nuk i dimë arsyet e kësaj vonese, por është e qartë se e kanë marrë me shumë qetësiMe Kreu i VMWare Fusion, Michael Roy, ka njoftuar përmes llogarisë së tij në Twitter nisjen e beta të parë së bashku me lidhjen me një formë ku të gjithë përdoruesit që duan mund të regjistrohen.

Beta do të jetë në dispozicion për shkarkim në rreth dy javë, kështu që është më se e mundshme që versioni përfundimtar të mos jetë i disponueshëm deri pak para fundit të vitit. Sidoqoftë, jo gjithçka duket aq bukur sa mund të presin përdoruesit e këtij aplikacioni, pasi ne jemi përballur me dy kufizime të rëndësishme.

Më e rëndësishmja është ajo VMWare Fusion për Mac me M1 nuk do të ofrojë mbështetje për drejtimin e makinave virtuale Windows Për shkak se Microsoft nuk shet licenca zyrtare për Windows 10 ARM dhe, megjithëse mund të instalohet me VMWare Fusion, nuk ka drejtues zyrtarë të pajtueshëm me M1.

Një pikë tjetër negative është ajo nuk ofron mbështetje për macOS Monterey për shkak të papajtueshmërisë API. Për momentin nuk dihet nëse në të ardhmen ata do të shtojnë mbështetje për të qenë në gjendje të instalojnë këtë version të macOS në një makinë virtuale. Grafika do të bazohet në CPU, pasi mbështetja për makinat virtuale të pajisura me GPU është ende në zhvillim.

Opsioni i vetëm u mbetet përdoruesve që kanë duhet të krijoni makina virtuale Windows ose macOS Monterey në Mac me procesorin M1 dhe më vonë, do të përdorësh Paralele, një aplikacion që u përditësua disa javë më parë duke shtuar mbështetje për Apple Silicon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.