Bateritë e reja MacBook Air mund të zëvendësohen pa ndryshuar kutinë

MacBook Air

Siç e dini tashmë, një nga surprizat me të cilat Apple na befasoi në Keynote të saj më 30 tetor, ishte MacBook Air i ri dhe plotësisht i rinovuar, në të cilin ne tashmë flasim me ju këtu. Isshtë një ekip fantastik, si brenda ashtu edhe jashtë, dhe sot kemi parë një detaj më interesant.

Dhe është se, nëse e kujtojmë, që nga viti 2012 në MacBook Air, në rast se keni nevojë të ndryshoni baterinë e kompjuterit tuaj për ndonjë arsye, ka pasur probleme, pasi ajo ishte ngjitur në mbulesën e pasme, duke qenë e nevojshme zëvendësoni të gjithë shasinë e kompjuterit, duke përfshirë tastierën dhe trackpad.

Sidoqoftë, e gjithë kjo që po ju tregonim për fat të mirë nuk është më e nevojshme me MacBook Air të ri 2018, pasi siç na kanë treguar që atëherë MacRumors, në dokumentet e reja të brendshme të Apple për anëtarët e dyqanit, sqarohet se procesi që duhet ndjekur për të zëvendësuar baterinë nuk është më aq kompleks, edhe pse duhet të keni parasysh se nuk do të jeni në gjendje ta ndryshoni këtë pjesë as vetë, pasi që disa mjete të specializuara janë të nevojshme për këtë.

Procesi në fjalë përbëhet afërsisht nga ngrini pjesën e pasme, ndërroni baterinë, pastaj ushtroni presion me të njëjtin mjet që përdorin për të ndryshuar ekranin në iPhone.

Përveç kësaj, ky nuk është lajmi i vetëm i mirë që lidhet me këtë MacBook Air dhe është se me sa duket, e njëjta gjë si bateria mund të zëvendësohet pa prekur asgjë tjetër, duket se trackpad gjithashtu mund të jetë, megjithëse ajo që ka qenë tastiera nuk është plotësisht e qartë nëse më në fund do të jetë e mundur, ose nëse në këto raste do të jetë e nevojshme të bëhet ndryshimi i plotë. Ne gjithashtu nuk e dimë nëse, me këtë ndryshim të ri, Apple planifikon të ulë çmimin e ndryshimit, megjithëse do të ishte më logjikja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.