Beta e dytë e macOS 10.15.5 me lajme interesante

Rastet 16 "Pro MacBook Pro

Beta e dytë e macOS 10.15.5 është tani në dispozicion për shkarkim dhe vetëm për zhvilluesit; Nëse dëshironi ta shkarkoni për të shikoni se çfarë sjell lajmiJu duhet të jeni regjistruar në programin e zhvilluesit të Apple dhe mund të përdorni këtë softuer nga faqja që kompania ka mundësuar për këtë qëllim. Megjithëse ka më shumë gjasa që të keni marrë një njoftim për azhurnim.

Beta e dytë e macOS 10.15.5 tani e disponueshme me veçorinë e re të menaxhimit të baterisë.

Një ditë pas lëshimit të beta të dyta për Apple TV dhe për Apple Watch, i njëjti version beta është zhbllokuar për kompjuterët.

Në këtë beta të dytë të softuerit, është gjetur një risi e rëndësishme. macOS 10.15.5 përfshin një mënyrë që do ta bëjë baterinë e kompjuterit të zgjasë më shumë dhe gjithashtu do ta bëjë atë të zgjasë më gjatë në aktivitet.

Funksioni quhet Menaxhimi i shëndetit të baterisë. Do të bëjë që jonet e litiumit që përbëjnë bateritë në Mac (si dhe iPhone dhe pajisje të tjera portative) të punojnë sa më mirë që të jetë e mundur.

Kjo veçori e re e përfshirë në macOS 10.15.5 do të analizojë temperaturën dhe historinë e karikimit të baterisë së laptopit. Në këtë mënyrë, rregullimet mund të bëhen më vonë në mënyrë që bateria të mos karikohet deri në fund, duke ruajtur kështu jetëgjatësia e përgjithshme e baterisë.

Menaxhimi i Shëndetit të Baterisë është aktivizuar nga default. Sigurisht, përdoruesi mund ta çaktivizojë atë manualisht kur e konsideron të përshtatshme. Modaliteti do të kalojë Preferencat e sistemit.

Menaxhimi i baterisë do të jetë i disponueshëm në të gjithë MacBooks që janë pajisur me Thunderbolt 3. Pra, kjo do të thotë, të gjitha modelet 2016 dhe më vonë MacBook Pro do të përfitojnë nga kjo veçori e re. Gjithashtu MacBook Air 2018 ose më vonë.

Nëse dëshironi ta provoni këtë funksion, duhet të hyni në beta nga macOS 10.15.5; Tani, për sa kohë që ju jeni bashkuar me program zhvilluesi. Sepse kjo beta, për momentin, është në dispozicion vetëm për ta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.