Beta e re e macOS 12.3 zhvendoset dhe i bën më të qarta opsionet e kontrollit universal

macOS Monterey

Sot janë liruar beta të reja për sisteme të ndryshme operative të Apple. Nga njëra anë iOS 15.4 por ajo që na intereson më shumë në këtë hapësirë ​​është beta e re e macOS 12.3. Versioni kaq i famshëm ku mund të shijojmë funksionalitetin e Kontrollit Universal. Një funksion që në këtë version të ri të beta është zhvendosur dhe më lehtë i aksesueshëm. Ne mund ta gjejmë atë tani në formën e një kalimi në preferencat e sistemit.

Kur filluan të lëshoheshin versionet beta të macOS 15.3, po shihej sesi funksioni i Kontrollit Universal do të monopolizonte të gjithë sytë dhe testet e përdoruesve. Një funksionalitet shumë i mirë që me lançimin e beta-së më të fundit ka marrë një përditësim më shumë. Forma aktuale dhe vendosja e kësaj veçorie të re është ripërcaktuar. Ato janë vendosur në mënyrë specifike brenda Preferencave të Sistemit.

Megjithëse ideja fillestare ishte se ishte një mjet që nuk kishte nevojë për një proces të veçantë konfigurimi, realiteti është se ndonjëherë do t'i duheshin ato rregullime. Sidomos kur bëhet fjalë për rregullimin e tij për të marrë funksionet sipas nevojës. Në versionet e mëparshme beta të macOS Monterey 12.3, këto kontrolle ato ishin të fshehura në opsionin e avancuar në panelin e Shfaqjeve të aplikacionit Preferencat e Sistemit.

Sidoqoftë, me lëshimin e sotëm të macOS Monterey 12.3 beta 3, Kontrolli Universal tani ka një çelës të dedikuar në ndërfaqen kryesore të pjesës Screens të Preferencave të Sistemit. Kjo i bën opsionet më të aksesueshme, veçanërisht për përdoruesit që mund të mos mendojnë të zhyten në menynë e avancuar për të rregulluar Kontrollin Universal.

Kontroll Universal

Duke klikuar mbi çelësin e Kontrollit Universal në Preferencat e Sistemit shfaqet opsionet që duam të rregullojmë:

  1. Lejo kursorin dhe tastierën lëvizni midis çdo Mac ose iPad të afërt
  2. Lejo kursorin lidheni me një Mac ose iPad aty pranë duke arritur në skajin e ekranit.
  3. kthehen në lidhem automatikisht në çdo Mac ose iPad afër

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.