Beta e tretë e macOS 12.3 tani është e disponueshme për zhvilluesit

macOS Monterey

Me afrimin e muajit mars, është ai që Apple do të kishte planifikuar lëshoni përditësimet e ardhshme të mëdha Nga të gjitha sistemet e saj operative, kompania me bazë në Cupertino vazhdon të testojë versionet e ardhshme të iOS, iPadOS, watchOS, tvOS dhe macOS.

Për disa orë, Apple ka lëshuar beta-në e tretë, për momentin vetëm për komunitetin e zhvilluesve, të macOS 12.3, iOS dhe iPadOS 15.4, tvOS 15.4 dhe watchOS 8.5. Risia më e rëndësishme që do të gjejmë në versionin e ardhshëm të macOS është mbështetja për funksionin Kontroll Universal.

Universal Control ishte një nga risitë kryesore që Apple prezantoi gjatë WWDC 2021, një funksionalitet që është vonuar në kohë dhe që, sipas Apple, nuk është planifikuar të lançohet deri sa më parë, pranverën e këtij viti.

Një tjetër nga risitë e rëndësishme që do të arrijë me macOS 12.3 dhe që Apple po teston aktualisht në versionet beta, është mbështetje për teknologjinë ProMotion 120 Hz në të gjitha animacionet e sistemit së bashku me njoftimet e aplikacioneve në ueb.

Çfarë ka të re në iOS 15.4

Lajmet e ofruara nga versioni i ardhshëm i iOS, numri 15.4, mund të gjenden në mbështetje për zhbllokimin e iPhone përmes Face ID duke përdorur maskën pa u varur nga Apple Watch. Edhe pse kjo zgjidhje vlerësohet, vjen pak vonë, shumë, shumë vonë.

Për sa i përket sistemit operativ që menaxhon si Apple TV ashtu edhe Apple Watch, për momentin nuk ka asnjë veçori për të theksuar, pasi kompania e Tim Cook është fokusuar në përmirësimin e performancës së përgjithshme të pajisjes dhe korrigjimin e problemeve të sigurisë që janë zbuluar që nga lansimi i versionit të mëparshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.