Tani kemi në dispozicion versionin beta publik të macOS Monterey 12.5

macOS Monterey

Një ditë pas lançimit të versionit beta për zhvilluesit e macOS Monterey, kompania amerikane ka vendosur të lançojë atë që është e para versioni beta publik 12.5 të këtij sistemi të ri operativ. Duhet të jemi të qartë se ky version i ri i macOS është ende në testim dhe për këtë arsye është e mundur që disa detaje të asaj që është përfshirë në këtë version të mos jenë shfaqur ende. Për momentin dihet pak, sepse është lançuar pak orë më parë dhe testuesit nuk kanë mundur ende të gërmojnë në thellësitë e tij siç e meriton. Ajo që është e qartë është se nëse shfaqet diçka e re, ne do të tregojmë për të.

Apple ka lëshuar macOS Monterey 12.5 beta në botë. Për momentin mund të themi vetëm se ky version testues është i disponueshëm për këdo që dëshiron ta provojë duke e shkarkuar nga uebsajti i softuerit Apple beta. Nga seksioni "Përditësimi i softuerit" të aplikacionit Preferencat e Sistemit dhe më pas gjithçka që duhet të bëjmë është të instalojmë profilin e duhur. 

Mbani në mend se duke qenë një version beta, ka të ngjarë që mund të shfaqen gabime, megjithëse është gjithashtu e vërtetë që versionet janë gjithnjë e më të qëndrueshme, por kjo nuk do të thotë se gabimet ndodhin më lehtë në versionet beta sesa në finale. Prandaj, ju këshillojmë që mos instaloni asnjë version në kompjuterët kryesorë. Bëjeni gjithmonë në mënyrë dytësore, në ato që në rast se dëmtohen nuk supozojnë një problem shumë të madh.

Ky version i ri, për momentin dhe në pritje të testeve më të mira dhe më adekuate, duket se asgjë e re nuk është përfshirë. Kemi tipiken përmirësime në siguri dhe mbi të gjitha përmirësime në atë që tashmë dimë. 

Jemi më afër WWDC dhe për këtë arsye, më afër versionit përfundimtar të sistemit operativ.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.