Biblioteka juaj dixhitale e azhurnuar në Mac, iPhone dhe iPad.

Nuk e di nëse ju ka ndodhur, por ndonjëherë nuk e kam kujtuar nëse kisha apo jo një film të caktuar në hard diskun tim multimedial, ose një libër të caktuar në bibliotekën time. Në ndonjë rast madje e kam gjetur të dyfishuar sepse, duke supozuar gabimisht se nuk e kisha, e kam shtuar përsëri.

Zgjidhja, padyshim, është krijimi i një baze të dhënash që mbledh të gjitha skedarët multimedialë që kemi, veçanërisht kur flasim për koleksione, vëllimi i të cilave është tashmë i konsiderueshëm dhe përbëhet nga qindra, ndonjëherë mijëra tituj. Kjo punë mund të jetë shumë e mundimshme, por rezultati ia vlen të përpiqesh.

Për këtë ne mund të përdorim programe të zakonshme të tilla si Excel, Access ose, në mushama, Numrat. Sidoqoftë, ata janë akoma programe standarde që me të vërtetë do të na ofrojnë më shumë sesa një listë e titujve, artikujt e të cilave, të gjithë ata, do të duhet të futemi një nga një dhe manualisht.

Për ato që ne propozojmë ekzistojnë të ashtuquajturit «katalogues», diçka që padyshim frymëzohet nga programi kompjuterik i përdorur në biblioteka (sidomos disa nga opsionet e tij). Nëse hyjmë në «katalogues filmash» në Google do të gjejmë rezultate të bollshme dhe të mira: katalogues filmash, katalogë muzikorë, katalogë librash, katalogues lojërash video ... Por sot do të flas për një në veçanti që zbulova nja dy vite më parë. muaj dhe se na shërben për gjithçka.

Hunter Library, kataloguesi gjithçka në një.

Në imazhin vijues ju keni të gjithë elementët në dispozicion në ndërfaqen e Gjahtari i Bibliotekës, softueri për Mas që do t'ju ndihmojë të keni të gjithë bibliotekën tuaj dixhitale (ose fizike) të organizuar dhe kontrolluar në mënyrë të përsosur. Hunter Library - Elemente

Gjahtari i Bibliotekës është katalogues i filmave, muzikës, librave dhe videolojërave. Completelyshtë plotësisht falas, ka një ndërfaqe të thjeshtë dhe miqësore, dhe madje mund ta sinkronizojmë midis tonës Mac, iPad, iPhone dhe iPod Touch  përmes Dropbox në një mënyrë të tillë që ne do të kemi gjithmonë bazën e të dhënave tona në dorë.

Kemi dy opsione shfaqjeje që mund t'i shihni më poshtë: në formën e një liste ose në formën e një «rafti fotografik W, një opsion është shumë më vizual që gjenerohet me kopertinat e filmave, disqeve ose lojërave video ose me kopertinat të librave, por ndoshta më pak funksional.

Thjeshtësia e Gjahtari i Bibliotekës Ajo qëndron rrënjësisht në atë që, sapo të futet një titull, ai lidhet me bazat e të dhënave të tjera dhe hedh të gjitha informacionet automatikisht, kështu që ne thjesht do të duhet të shkruajmë një titull dhe t'i japim asaj që të pranojë të ketë të gjitha informacionet e një filmi, këngës, libri ose Video loje. Dhe kur them gjithçka, kam parasysh të gjithë informacionin: regjisorin, skenaristët, aktorët, studimet, kohëzgjatjen, përmbledhjen, vitin, etj., Siç ju tregoj në imazhet e mëposhtme:

Përshtatja e secilit titull.

Po ashtu me Gjahtari i Bibliotekës Ne mund ta rregullojmë të gjithë bibliotekën duke zgjedhur se çfarë lloji informacioni dhe në çfarë radhe dëshirojmë të shfaqet në listën tonë kryesore. Isshtë aq e thjeshtë sa vendosja e vetes në shiritin ku shfaqet secili prej artikujve (titulli, aktori, etj.), klikoni me të djathtën dhe zgjidhni se cilat informacione shtesë dëshirojmë të shfaqen atje.

Dhe për të zgjedhur porosinë, thjesht klikojmë mbi artikullin dhe tërhiqemi djathtas ose majtas dhe pastaj lëshohemi.

Brenda secilit titull ne mund të shënojmë opsione si "të shikuara ose të papara" ose të vendosim një vlerësim në formën e yjeve (nga një në pesë), i cili do të na ndihmojë të kemi lehtësisht qasje në filmat ose librat tanë të preferuar.

Listat e zgjuara.

Me të gjitha sa më sipër, pasi Biblioteka jonë të përfundojë (ose para tij) ne mund të krijojmë lista inteligjente në të njëjtën mënyrë që bëjmë në iTunes.

Parazgjedhur ne kemi katër lista që korrespondojnë me katër llojet e skedarëve që Gjahtari i Bibliotekës ju ndihmon të katalogoni: Filma, Libra, Muzikë dhe Lojëra Videove. Por ne mund të krijojmë kaq shumë listat e zgjuara siç duam dhe bazuar në një mori kriteresh, për shembull, listat sipas zhanrit të filmit, listat e filmave të parë dhe filmat e pa parë ose të librave të lexuar dhe librave të palexuar, listat e shfaqjeve drejtpërdrejt, listat e aktorit ose aktores , listoni me filmat e preferuar ... me pak fjalë, gjithçka që mund të mendoni.

Listat dhe listat e mençura në Hunter Library

Listat dhe listat e mençura në Hunter Library

Lidhja e skedarëve multimedia.

Dhe nëse keni një hard disk multimedial në rrjet ku keni ruajtur të gjithë filmat tuaj, mund t'i lidhni me bibliotekën tuaj Gjahtari i Bibliotekës në mënyrë që shtypja e titullit të fillojë riprodhimin. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të shtoni shtegun e skedarit në skedarin e filmit.

Siç e shihni, Gjahtari i Bibliotekës Isshtë një opsion i plotë dhe i lehtë, si dhe falas, për të kontrolluar tërë bibliotekën tuaj të skedarëve multimedial nga një vend. Ka shumë më shumë mundësi në treg, si falas ashtu edhe me pagesë, dhe megjithëse nuk i kam provuar të gjitha, por kam provuar disa, unë personalisht e rekomandoj këtë mundësi. Nëse e provoni, mos hezitoni të lini komentet tuaja.

Zbuloni më shumë Udhëzime për Mac, iPhone ose iPad në Applelized.

Ju mund të shkarkoni Hunter Library për Mac këtu.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.