Activation Lock, një sistem sigurie anti-vjedhje, arrin në Apple Watch

aktivizimi-bllokimi-ora-mollë

Në vjeshtë, një version i ri i sistemit operativ, watchOS 2. Nuk përfshin një ridizajnim të plotë të ndërfaqes, por ajo që është bërë është shtimi i funksioneve dhe përmirësimeve të reja që e bëjnë atë më të qëndrueshëm. Në Keynote të djeshëm u shfaqën shumë tipare të reja, por të tjerët ishin në qendër të vëmendjes dhe është sot, në faqen e internetit të Apple ku mund të shohim më shumë lajme që watchOS 2 do të implementojë.

Funksionaliteti për të cilin do të flasim në këtë artikull ka të bëjë me sigurinë e vetë orës dhe është se në watchOS 1 ekziston një mungesë totale e një shtrese sigurie siç u prezantua me ardhjen e iOS 7 dhe që ka bërë vjedhjet e pajisjeve iOS zvogëlohen ndjeshëm. Ne flasim me ju rreth Bllokimi i aktivizimit, një sistem që lejon Apple Watch të përdoret përsëri nëse humbet ose vidhet, ID-ja e Apple është e nevojshme.

Lock Activation do të arrijë në vjeshtë me watchOS 2, tani për tani metoda e vetme e sigurisë që Apple Watch ka praninë e kyçit tonë, në mënyrë që kur të zbulojë se është lëshuar prej tij kërkon një kod sigurie me katër shifra për ta zhbllokuar atë dhe për të hyrë në përmbajtjen tonë.

Apple-Watch-Azhurnimi

Tani, siç ju kemi thënë, Apple konfirmon në faqen e saj të internetit se në versionin tjetër të watchOS do të ketë këtë shtresë të re sigurie për të parandaluar që dikush të përdorë Apple Watch. Tani vetëm duke e rikthyer atë në fabrikë mund të përdoret në një iPhone tjetër megjithatë me Locking-in e Aktivizimit do të jetë e nevojshme të përdoret ID-ja e Apple si në iOS.

Si të dhëna mund t'ju informojmë se me ardhjen e kësaj shtrese sigurie në iOS 7, Apple ka arritur që vjedhja e pajisjeve iOS në San Francisko të ketë rënë me gati 50%, një shifër shumë e mirë duke llogaritur sa i dëshirueshëm është ky lloj. .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.