KeyCard bllokon dhe zhbllokon Mac-in tuaj duke përdorur iPhone tuaj

Kartela kryesore

Nëse punoni me Mac tuaj në vende publike, ku çdokush mund të ketë qasje në kompjuterin tuaj kur është larg, rekomandohet shumë që të përdorni sistemin automatik të bllokimit të seancave. Nuk e di se çfarë më shqetëson më shumë, nëse bie çdo herë apo shpesh kur shkoja të pija një kafe dhe kur u ktheva nuk është mbyllur akoma, kështu që unë zakonisht përdor bllokimin manual, i cili nuk është perfekt ose sepse harroj shumicën e kohës. Sot zbulova një aplikacion që, tani për tani, më duket i përsosur për të zgjidhur këtë problem: KeyCard.

Kartela kryesore

KeyCard përdor Bluetooth-in e pajisjes suaj iOS për të kyçur dhe zhbllokuar Mac-un tuaj, kështu që kur të largoheni nga ajo, do të duhet të merrni vetëm iPhone-in tuaj me vete (të cilin me siguri nuk do ta harroni kurrë) dhe disa sekonda pasi të keni humbur lidhjen me Mac-in tuaj, do të prishet. Kur të ktheheni, lidhja përsëri do ta zhbllokojë atë automatikisht. Konfigurimi për ta bërë këtë është shumë i thjeshtë, thjesht duhet të instaloni aplikacionin, klikoni në ikonën që do të shfaqet në shiritin e menusë dhe klikoni në ingranazhin në këndin e sipërm të djathtë. Aty mund ta lidhni pajisjen tuaj duke klikuar në "Shto një pajisje të re" dhe nëse iPhone juaj ka Bluetooth aktiv dhe në modalitetin e dukshëm, ai do ta zbulojë atë pas disa sekondash. Mos prisni që të shfaqet ndonjë mesazh në iPhone tuaj, sepse ai vetëm e zbulon atë, nuk krijon një lidhje reale. Në të njëjtën menu konfigurimi mund të shtoni një kod manual zhbllokimi që të jeni në gjendje ta zhbllokoni atë pa iPhone tuaj.

Kartela kryesore

Kur iPhone juaj të jetë i lidhur, kjo do të shfaqet në dritaren kryesore të aplikacionit. Kur të largoheni, do të duhen disa sekonda dhe ekrani do të kyçet. Në momentin që iPhone juaj është përsëri brenda mundësive, ai automatikisht do të shkyçet dhe kjo është më shpejt sesa mbyllja. Kam gjetur se është një aplikacion fantastik, ideja e kombinimit të funksioneve midis Mac OS X dhe iOS pak nga pak vazhdon të përparojë, jo vetëm në nivelin e softuerit si në këtë rast, por edhe në atë të harduerit, siç pamë disa ditë më parë me iPen 2, i aftë të shkruajë në iPad dhe në Mac tuaj. E keni në dispozicion në Mac App Store për 5,99 €, dhe sipas zhvilluesit është në përputhje me pajisjet iOS (iPhone, iPad dhe iPod Touch), nuk flet për pajisjet e tjera.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Më shumë informacion - iPen 2, majë shkruese për të shkruar në ekranin e iPad dhe iMac


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.