Bluetooth është një teknologji që kufizon cilësinë e AirPods

3 AirPods

Këtë vit 2021, Apple ka lançuar dy modele të reja AirPods. Max dhe edicioni i tretë i kufjeve të tyre origjinale. Duke pasur parasysh se ata janë një best seller, mund të jetë shumë më mirë. Pse? Sepse cilësia e audios dhe performanca e saj mund të jenë shumë më të fuqishme, shumë më të mira, por për momentin nuk mund të jetë për shkak të kufizimeve të teknologjisë që përdor për t'u lidhur me pajisje të tjera: Bluetooth. Të paktën kështu na bën të ditur personi përgjegjës për prodhimin e këtyre pajisjeve, Gary Geaves.

Gary Geaves pohon se bluetooth është një teknologji që kufizon potencialin e AirPods. Me fjalët e tij:

Natyrisht, teknologjia me valë është kritike për të ofruar përmbajtje audio me cilësi më të lartë. Sidoqoftë, duhet të merrni parasysh edhe gjëra të tilla si sasia e vonesës që merrni kur lëvizni kokën. Nëse kjo është shumë e gjatë dhe nëse tingulli ndryshon ose mbetet statik, do t'ju bëjë të ndiheni mjaft të trullosur. Kjo është arsyeja pse ne duhet të fokusohemi shumë për të përfituar sa më shumë nga teknologjia Bluetooth, dhe ka një sërë truket që mund të bëjmë për të maksimizuar ose anashkaluar disa nga kufijtë e saj. Por është e drejtë të thuhet se ne do të donim më shumë bandwidth dhe… do të ndalem këtu. Ne do të donim më shumë gjerësi bande.

Fjalia e fundit, në të cilën ju thoni se dëshironi më shumë gjerësi bande, i referohet aftësisë për t'u lidhur midis pajisjeve të ndryshme në mënyrë që të çlirohet potenciali i plotë i audios hapësinore dhe audios pa humbje. Por duket se teknologjia aktuale e pengon atë. Në të njëjtën fjali, mundësia që Apple mund të jetë duke punuar në një sistem të ri lidhjeje me valë se ai mund të lërë në sirtar atë që ekziston dhe që ka tashmë 32 vjet pas tij.

Me pak fjalë: Bluetooth mund të jetë duke shkaktuar kufizime në cilësinë e AirPods dhe pritet që Apple të nisë një formë të re komunikimi që është në gjendje të shtrydh 100% të cilësisë së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)