Burimet e Apple për COVID-19 dhe Privatësinë

Uebfaqja e Apple për COVID-19 dhe privatësinë

Që nga momenti i parë, kur filloi ajo që ende nuk ishte një pandemi dhe COVID-19 ishte përqendruar në Kinë, Apple tashmë filluan projekte të caktuara për të zbutur zgjerimin e saj. Kur ai tashmë është bërë një problem global dhe veçanërisht ka filluar të ndikojë në SHBA, Apple vendosi të bashkëpunojë sa më shumë që të jetë e mundur me autoritetet. Një nga mënyrat ka qenë zbatimi një aplikacion dhe faqe në internet për zbulimin e simptomave. 

Këto burime tani, po i nënshtrohen një analize nga disa senatorë amerikanë të cilët dëshirojnë të dinë shkallën e privatësisë së së njëjtës.

Senatorët amerikanë pyesin Apple për masën e privatësisë së aplikacionit dhe faqes së saj të internetit të koronavirusit.

Skena e Tim Cook

Para se të hyjmë në lajme, dua që të mendojmë për një moment nëse duhet ta lëmë anash privatësinë për një moment në këtë kohë. në ndjekje të së mirës së përbashkët. Më lejoni të shpjegoj pak. Midis një numri të madh të lajmeve nga e gjithë bota për mënyrën se si qeveritë e kanë menaxhuar krizën e virusit, ne gjejmë Kinën dhe veçanërisht Korenë e Jugut.

Në këto vende aziatike, janë zbatuar një seri aplikimesh përmes të cilave një person mund të marrë këshilla për simptomat e virusit dhe nëse ato mund të infektohen. Në të dy rastet, njerëzve u jepen rekomandime se si të veprojnë. Sidoqoftë, nëse mendoni se mund të jeni ose po udhëtonit nga një zonë e prekur, celulari i pozicionuar atij personi. Nëse dilte jashtë kufijve, dukej një alarm që gjithashtu lajmëroi autoritetet. Në këtë mënyrë, ai person u parandalua të infektojë të tjerët.

Eksperimenti duket se ka shkuar mirë, për të dhënat që ato ofrojnë, dhe ata flasin për këtë me disa krenari.

Në Spanjë, për shembull, një alternativë e ngjashme është zbatuar nga Qeveria si në Komunitetet e ndryshme Autonome. Në të dy rastet, ky gjeopozicionim i personit nuk arrihet, por është i domosdoshëm siguroni një seri të dhënash personale. Ajo që shqetëson është trajtimi i këtyre të dhënave. Analistët spanjollë deklaruan se, për shembull, pranimi i cookies ishte disi mashtrues dhe privatësia mund të tejkalohej. U korrigjua shpejt.

Në SH.B.A., Apple, ndër të tjera, ka një aplikacion dhe një faqe në internet më shumë e ngjashme me spanjishten sesa me koreano-jugorin. Por akoma, 4 senatorë amerikanë kanë pyetur CEO të kompanisë, Tim Cook, në lidhje me shkalla e privatësisë së të dy platformave. Gjatë mbledhjes së të dhënave personale dhe shëndetësore nga individët.

Ne kemi dy mënyra për të vepruar (ndër të tjera) përballë COVID-19 përmes teknologjisë: Koreja e Jugut dhe Kina përkundrejt Spanjës dhe Shteteve të Bashkuara.

Mënyra se si këto qeveri veprojnë përballë COVID-19 kanë qenë shumë të ndryshme, por ne do ta bëjmë këtë përqëndrohet në teknologji. Në faqet e internetit dhe aplikacionet që ndihmojnë personin për të vetë-diagnostikuar dhe ndjekur shëndetin e tyre.

Unë kam një pyetje në këtë rast. me vlerë hiqni dorë nga privatësia për të ruajtur shëndetin?

Nëse fillojmë nga premisa që këto aplikacione kanë kontribuar në frenimin e përhapjes së COVID-19, mund të themi se do të ishte me vlerë të heqësh dorë përveç privatësisë sonë, në mënyrë që të mbajmë larg kurbën e famshme dhe të mos kemi shumë të infektuar dhe të vdekur.

Por gjëja tjetër për të pyetur ose pyetur është Çfarë bëjnë kompanitë me këto të dhëna më vonë. Ne nuk kemi asnjë garanci se kompanitë mund t'i përdorin këto të dhëna për qëllime të tjera, le të themi jo aq pozitive. Në këtë rast nuk mund të heqim dorë nga privatësia, gjë që unë e kuptoj, është një e drejtë themelore e secilit person. Kompanitë duhet të jenë në shërbim të përdoruesit, jo e kundërta.

Lajme të reja në lidhje me Apple dhe Coronavirus

Apple me këtë rast deklaroi se “nuk është mbledhja e përgjigjeve tuaja nga mjeti i përzgjedhjes ”, ndërsa thotë se mbledh të dhëna se si përdoret aplikacioni, në terma të përgjithshëm. "Asnjë nga informacionet që mbledh nuk mund të përdoret për të identifikuar një individ ", sipas Apple.

Senatorët pranojnë që Apple thotë se softueri nuk kërkon "identifikim ose shoqërim me Apple ID të përdoruesit dhe përgjigje individuale të përdoruesit. Ata nuk do të dërgohen në Apple ose ndonjë organizatë qeveritare ".

Duket se gjithçka është në rregull, Apple gjithmonë është krenuar me vizionin e saj të privatësisë, por ata ende duan që Tim Cook të përgjigjet në më shumë detaje se si e trajton privatësinë në këto raste.

A mendoni se privatësia duhet të jetë aksesore ne keto raste krize? A mendoni se privatësia e përdoruesit është thelbësore dhe a duhet të mirëmbahet me çdo kusht?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.