Mirupafshim. Apple patenton lidhësit për të përdorur shiritat konvencionalë në Apple Watch

 

patentë-sistemi-Apple-rripa-Apple-Watch Një nga gjërat e para që shumë përdorues menduan kur panë rripat e Apple Rights Watch që Apple prezantoi për herë të parë, ishte se ata do të kishin një çmim të lartë në varësi të modelit dhe që me siguri prodhuesit e tjerë do të merrnin mundësi të tjera.

Në artikujt e mëparshëm kemi qenë në gjendje të paraqesim koncepte nga prodhues të tjerë që bëjnë të mundur përdorimin e rripave konvencionalë në Apple Watch. Shumë prej tyre madje kishin filluar tashmë për t'i bërë projektet e tyre të vërteta. Tani e dimë që Apple Ai tashmë kishte paraqitur një patentë në këtë drejtim dhe e ka dhënë atë.

Pas miratimit të kësaj patente të re, Apple merr mundësinë që rripat konvencionalë të rregullohen në trupin e Apple Watch. Në patentën në fjalë ka qenë e mundur të vëzhgohet një përshtatës që ka tre kontakte që do të futeshin në mënyrë perfekte në trupin e orës.

ora e mollës

Në rastin e shiritave origjinalë të Apple mund të shtojmë se lidhësit që ata kanë përshtatur në mënyrë të përkryer në trupin e orës pasi që edhe vrima ku përshtaten dhe lidhësit vetë janë prerë me shumë saktësi nga CNC (kontroll numerik i kompjuterizuar).

Tani, a është që Apple dëshiron të kufizojë përdorimin e rripave? Përkundrazi, ne besojmë se me patentat që po jep Apple, ajo që ajo ka në mendje është të nisë një program Bërë për dhe merrni një pjesë të miliona adaptorëve të përdorur nga prodhuesit e palëve të treta.

Ne do të duhet të jemi të vëmendshëm ndaj atyre prodhuesve të palëve të treta për të ditur nëse ata në fund të fundit mund të tregtojnë adaptorët për të qenë në gjendje të përdorin rripat konvencionalë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.