Programoni detyrat në macOS me Task Till Dawn

Detyra Deri në Agim ju lejon të caktoni detyra të të gjitha llojeve në Mac tuaj

Caktimi i detyrave në macOS është mjaft i vështirë. Në fakt, programet e vetme të aftë për të bërë një punë të ngjashme janë vetë kalendari i Apple dhe aplikacionet rikujtuese. Sidoqoftë, caktimi i detyrave është diçka që mund të jetë shumë e dobishme dhe që ato gjithashtu mund të na kursejnë shumë kohë.

Një nga programet më të mira për të na ndihmuar në këto çështje quhet Task Till Dawn. Me të mund të lini shumë detyra të bëra më parë që vetë Mac dhe sistemi i tij operativ do të ekzekutojnë pa ndonjë problem.

Detyra Deri në Agim do t'ju kursejë shumë punë.

Detyra Deri në Agim Shtë i aftë të krijojë detyra që të jetë në gjendje t'i ekzekutojë ato më vonë. Sidoqoftë ju gjithashtu mund të ekzekutoni një seri skenarësh. Dallimi midis të dyve është se kur bëhet fjalë për detyrat, ai i trajton ata sikur të ishin aplikime, megjithatë, ai i trajton skriptet sikur të ishin skedarë.

Le të shohim se si funksionon programi:

Me pothuajse çdo program të këtij lloji, për të filluar punën me të, gjëja e parë që duhet të bëni është të zgjidhni se ku thotë "detyrë e re". Me këtë ne do të fillojmë paneli i preferencave për të zgjedhur llojin e detyrës që dëshironi të ekzekutoni dhe si duhet të sillet.

Hapi tjetër është të gjeni skedën "metadata". Shtë në këtë moment kur duhet të zgjedhim emrin që do të caktojmë dhe ku do të aktivizohet. Tani do të shkojmë atje ku vendos veprimet. Këtu paneli ndryshon, Por mos u shqetësoni, sepse asgjë nuk është aspak e komplikuar, edhe nëse duket kështu.

Do të gjejmë dy kolona dhe një panel. Në kolonën më të majtë, ne kërkojmë "Skedarët dhe dosjet" nëse dëshironi të hapni një skedar ose "të ekzekutoni një skenar" në një kohë të caktuar. Nëse dëshironi të hapni një aplikacion, zgjidhni artikullin e aplikacioneve në kolonën më të majtë. Zgjidhni veprimin 'Specifiko' poshtë artikullit të zgjedhur dhe tërhiqeni dhe lëshojeni atë në panelin e djathtë. Pastaj klikoni në butonin Shto për këtë veprim për të shtuar skedarin, skenarin ose aplikacionin në këtë veprim. Mund të shtoni shumë sende nëse është e nevojshme.

Tani na duhen vetëm dy hapa:

  1.  Ne do të shkojmë atje ku thotë "programim". Ne do të zgjedhim se ku do të vendoset, kur dhe sa shpesh do të ekzekutohet kjo detyrë. Mund të caktoni një kohë, datë dhe interval brenda të cilit duhet të ekzekutohet detyra, si dhe sa shpesh duhet të përsëritet. Nuk mungon opsioni i planifikimit.
  2. Në fund, ne shkojmë në skedën Ngjarjet dhe ne zgjedhim një, nëse ekziston që duhet të shkaktojë detyrën. Lista e ngjarjeve në program nuk është shumë për momentin, por mendoj se do të jetë e mjaftueshme.

Ne ruajmë dhe mbyllim orarin e detyrave. I zgjuar. Detyra do të ekzekutohet në kohën e caktuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.