CalDigit TS3 Plus, Thunderbolt 3 Dock më i mirë për Mac tuaj

Në një botë në të cilën laptopët bëhen gjithnjë e më të dobët dhe në të cilën lidhjet e disponueshme janë gjithnjë e më të pakta, por sidoqoftë numri i aksesorëve që ne lidhim me kompjuterët tanë rritet pa u ndalur, ekziston një lloj aksesori që bëhet më i rëndësishëm derisa në shumë raste të jetë thelbësor: doku.

Shtë një stacion (dok) që i lidhur me kompjuterin tonë është përgjegjës për marrjen e lidhjeve të pjesës tjetër të aksesorëve, si hyrëse ashtu edhe dalëse, duke na lejuar të kryejmë detyra që përndryshe do të ishin të pamundura. Duke përfituar nga shpejtësia dhe shkathtësia e Thunderbolt 3 ne kemi testuar atë që është kualifikuar si Blloku më i mirë i Thunderbolt 3 si për funksionalitetin ashtu edhe për çmimin: CalDigit TS3 Plus. Ne ju tregojmë se çfarë na ofron dhe cilat janë përshtypjet tona.

Një kabllo e vetme që përqendron gjithçka

Ideja e një doku është e thjeshtë: me një port të vetëm të zënë në kompjuterin tuaj mund të keni të lidhur të gjithë aksesorët që ju nevojiten. Kjo ide, e cila është me të vërtetë praktike, nuk është kryer gjithmonë me efikasitet, pasi shumica dërrmuese e dokeve ose stacioneve në fund përbëjnë një ngushtim gjë që kufizon shumë mundësitë e pajisjeve të lidhura me kompjuterin tuaj.

Sidoqoftë, CalDigit TS3 Plus ka teknologjinë Thunderbolt 3 për t'u lidhur me kompjuterin tuaj, i cili falë shpejtësisë së transferimit të të dhënave deri në 40Gb / s do t'ju lejojë të lidhni të gjitha pajisjet tuaja pa probleme:  Vëzhguesit 5K, 4K, SSD, disqet HD, disqet optike të jashtme, ekranet Displayport, stereot… Të gjithë janë të lidhur me kompjuterin tuaj duke zënë një port të vetëm. Kjo do të thotë që ju mund të vini në shtëpi me laptopin tuaj, të lidhni një kabllo dhe të keni të gjitha pajisjet shtesë gati.

Gjithashtu në rastin e laptopëve nuk do të shqetësoheni për karikuesin, pasi ky stacion CalDigit do të karikojë MacBook Pro tuaj falë fuqisë së tij të karikimit deri në 85W. Kur thashë që me një kabllo të vetme do të kishe gjithçka, nuk bëja shaka.

Dizajni dhe specifikimet

Shtë një bankën e të akuzuarve e dizajnuar shumë mirë që nuk do të përplaset në tavolinën tuaj të punës pranë Mac-ut tuaj. Bërë prej alumini me një fund të anodizuar dhe një madhësi shumë të vogël (131 x 40 x 98,44 mm) duke marrë parasysh të gjitha lidhjet që përfshin, doku TS3 Plus mund të vendoset kudo, vertikalisht dhe horizontalisht pa pasur nevojë të fshihem. Vetëm kablli i tij i rrjetit me një transformator të madh përplaset në një pajisje që përndryshe mund të nënshkruhet nga vetë Apple.

Sa i përket lidhjeve, shumëllojshmëria dhe sasia nuk do të zhgënjejnë askënd, sepse si në pjesën e përparme ashtu edhe në pjesën e pasme do të gjejmë një grusht të mirë të tyre dhe të të gjitha llojeve. Dhe deri në përfshin një kabllo Thunderbolt 3 të certifikuar nga Apple dhe Intel, çmimet e të cilave janë rreth 40 €.

Frontale

 • Lexues i kartave SD (SD 4.0 UHS-II)
 • Dalja audio analoge
 • Hyrja analoge audio
 • USB Type-C 3.1 Gen 1 (5Gbps)
 • USB Type A 3.1 Gen 1 (5Gbps)

Prapa

 • Hyrja DC
 • Gigabit Ethernet
 • Dalja audio dixhitale dixhitale S / PDIF
 • Dalja e DisplayPort (deri në 4096 x 2160 60Hz)
 • USB Type-C 3.1 Gen 2 (10Gbps)
 • 4x USB Type-A 3.1 Gen 1 (5Gbps)
 • 2x Thunderbolt 3 (40Gbps) (deri në 5120 x 2880 60Hz)

Siç mund ta shihni, nuk bëhet fjalë vetëm për porte konvencionale, por TS3 Plus përfiton plotësisht nga teknologjitë më të fundit në mënyrë që lidhjet të jenë aq të shpejta dhe efikase sa mund të jenë për momentin. Në fakt Dshtë doku i vetëm në treg tani që ka një portë USB Type-C me teknologji 3.1 Gen 2, e cila lejon shpejtësi të transferimit të të dhënave deri në 10Gbps, përveç Thunderbolt 3 që janë mbretërit aktualë në shpejtësitë e transferimit.

Detaje si një lexues letrash me shpejtësi të lartë ose përfshirja e një porti dalje audio optike ato vlerësohen shumë, veçanërisht nga ata që kanë një sistem të mirë zanor në të cilin duan të lidhin kompjuterin e tyre për të shijuar muzikën ose përmbajtjen e tyre multimediale me cilësinë që meriton. Vlen gjithashtu të theksohet se portet që mund të përdoren më shumë janë vendosur në pjesën e përparme, për të pasur qasje të shpejtë në to dhe për të mos u dashur të lëvizin prapa për të lidhur pajisjet.

Nga rruga, diçka shumë e rëndësishme dhe që nuk mund të mos e theksojmë është fakti që të kesh fuqinë e vet nuk ka nevojë që të ndizet kompjuteri në të cilin është i lidhur, dhe të gjithë aksesorët e lidhur do të mundësohen edhe kur janë të fikur ose të hequr nga priza. Mund ta përdorni për të rimbushur iPhone, iPad ose ndonjë pajisje tjetër kur të doni. Dhe le të mos harrojmë kapacitetin e tij të karikimit deri në 85W, madje mund të rimbushni MacBook Pro tuaj 15, diçka që shumë pak arrijnë.

Një domosdoshmëri për laptopët, e dobishme për desktopët

Nëse puna juaj kryhet kryesisht në një kompjuter portativ si kur jeni në lëvizje ashtu edhe kur jeni në shtëpi, një aksesor si ky dok TS3 Plus bëhet thelbësor. Me një gjest aq të thjeshtë sa lidhni një kabëll me laptopin tuaj do të keni në majë të gishtave tuaj të gjithë aksesorët që keni lidhur në bankën e të akuzuarve, madje edhe një ekran 5K ose dy 4K në modalitetin e zgjatur. Ju madje nuk do të duhet të nxirrni karikuesin nga çanta juaj, sepse i njëjti kabllo Thunderbolt 3 do të rimbushë laptopin ndërsa e përdorni me të gjitha pajisjet periferike të lidhura.

Por edhe nëse keni një desktop si iMac i ri me teknologjinë Thunderbolt 3, do ta shihni këtë dok shumë të dobishëm, pasi i bën disa porte që nuk janë në iMac më të arritshme, apo edhe shpejt mund të bëni kalimin nga iMac në laptop, shkëputjen e Thunderbolt nga desktopi dhe vendosjen e tij në MacBook Pro.

Mendimi i redaktorit

Porti CalDigit TS3 Plus mund të konsiderohet më i miri në kategorinë e tij për çmimin dhe performancën. Me 15 porta gjithsej që takohen në kompjuterin tuaj përmes një kablli të vetëm Thunderbolt 3, ky stacion është thelbësor për ata që përdorin një kompjuter portativ si pajisjet kryesore të punës, dhe mund të rekomandohet shumë edhe për përdoruesit e kompjuterëve desktop të pajtueshëm. Kapaciteti i tij i karikimit deri në 85W dhe portat e tij me shpejtësi të lartë e bëjnë atë një aksesor që meriton notën më të lartë të mundshme. Availableshtë në dispozicion në dyqanet online si Amazon për 299 € (lidhje).

CalDigit TS3 Plus
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
 • 100%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Përfitimet
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • 15 lidhje në një pajisje të vetme, shumë kompakte
 • Ushqimi vetanak
 • Rrufeja 3 deri në 40Gbps
 • Përfshin kabllon 3cm Thunderbolt 50
 • Kapaciteti i karikimit deri në 85W
 • Lexues letrash me shpejtësi të lartë dhe dalje analoge dhe optike të audios

Contras

 • Për të përmendur disa, transformator shumë të madh

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adrián Fergó dijo

  Ju më bindët, unë isha duke kërkuar për një stendë Thunderbolt dhe unë do ta mbaj këtë, duket mirë.

  Nga rruga, unë e dua orën dixhitale që shfaqet në foto dhe video, cili është modeli?

  Një përshëndetje…

  1.    Louis Padilla dijo

   Quhet Koha LaMetrike