CD dhe vinyl tani shesin më shumë këngët në iTunes

iTunes

Vetëm disa vjet më parë, iTunes Store mbizotëronte tregun e muzikës, sepse e vërteta është se para se të jepte kaq shumë rëndësi transmetimit, ata ishin mbretërit falë politikave të tyre të shkëlqyera, të cilat janë akoma atje, por megjithatë nuk janë më të njohura falë për krijimin e Apple Music.

Dhe është që, në këtë rast, siç do ta shohim, duket se të paktën në Shtetet e Bashkuara, ne kemi shkuar një hap prapa, dhe tani vinili dhe CD-të gjenerojnë më shumë të ardhura sesa gjeneron iTunes Store për Apple.

iTunes gjeneron më pak të ardhura sesa fiton nga shitja e CD-ve dhe vinilit në Shtetet e Bashkuara

Siç e përmendëm, në këtë rast falë një raporti të ri nga CNET Kjo është arsyeja pse ne mund të themi zyrtarisht se shitja e muzikës në iTunes po mbetet shumë prapa, sepse me sa duket Në Shtetet e Bashkuara, shitjet e muzikës dixhitale përfaqësojnë vetëm 11% të shitjeve totale, ndërsa shitjet në mediat fizike arritën disi më shumë, duke arritur deri ne 12%, duke qenë logjikisht sektori më i kërkuar, duke tejkaluar 75% të industrisë.

Shkarkimet përbënin vetëm 11 përqind të të ardhurave të etiketave rekorde amerikane vitin e kaluar, tha të enjten një grup tregtar i industrisë muzikore. Shitjet fizike - termi për formatet e mbajtura të muzikës, të cilat në këtë kohë janë kryesisht CD dhe vinil - qëndronin në 12 përqind. Në vend të kësaj, industria e transmetimit të muzikës ka shtypur kërkesën për shkarkime. Shitjet rrjedhëse ishin 75 përqind e të ardhurave të vitit të kaluar.

iTunes

Në këtë mënyrë, siç mund ta keni parë, duket se kohët po ndryshojnë shumë për sa i përket industrisë së muzikës, pasi iTunes dhe metoda të ngjashme kanë humbur shumë popullaritet, duke marrë parasysh që ata janë praktikisht të barabartë për sa i përket të ardhurave me shitjet e mediave fizike. Megjithatë, ku nëse shohim një përparim të qartë është në botën e transmetimit, dhe atje Apple Music gjithashtu ndikon shumë, megjithëse është e vërtetë që duhet të marrim parasysh se përqindja përfshin edhe platforma të tjera si Spotify.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.