CCN-CERT boton një manual sigurie në Apple

Mollë CCN-CERT

Qendra Kombëtare e Kriptologjisë (CCN-CERT) ka publikuar një studim mjaft të detajuar për sigurinë në kompjuterët Apple. Shtë një përmbledhje e praktikave të mira në përdorimin e teknologjive dhe veçanërisht kur bëhet fjalë për pajisje nga kompania amerikane. Ata flasin nga ajo që është Apple ID dhe si ta përforcojmë atë, te përdorimi i Siri në pajisje.

CCN-CERT është mjaft i plotë në këtë raport sigurie për Apple

Raporti që CCN-CERT Spanjisht ka bërë rreth sigurisë në pajisje të ndryshme Apple. Sidoqoftë, leximi është i lehtë dhe mund të merrni ide të mira për tu zbatuar nëse duam të kemi një pajisje, jo vetëm të mirë dhe të bukur, por edhe të sigurt.

Siguria këto ditë është shumë e rëndësishme dhe është e lidhur ngushtë me të Intimitet të komunikimit tonë por edhe të zakoneve dhe lëvizjeve tona që kryejmë çdo ditë (mirë, vështirë se kemi bërë ndonjë lëvizje për një muaj, por hej, le ta injorojmë virusin).

Në dokument kë mund të kemi qasje e hapur Na shpjegon, për shembull, nga se përbëhet Apple ID dhe si mund ta forcojmë sigurinë e tij. Ai gjithashtu flet për asistentin e Apple, Siri dhe si mund ta përmirësojmë sigurinë e tij kur na ndihmon.

Përbëhet nga pak më shumë se 100 faqe, pra është mjaft gjithëpërfshirëse. Vlen të lexohet, sepse me siguri ka karakteristika në të cilat do të hidhet pak më shumë dritë mbi ta, sepse apriori ato mund të duken mjaft të lodhshme. Shërbimi i familjes iCloud dhe të tjerët janë një shembull i qartë i kësaj.

Shume e detajuar Kapitulli 6 kushtuar kërkimit të pajisjes në distancë nga iPhone ose Mac.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.