ChromeBook fiton terren kundrejt MacBook dhe iPad në arsim

chromebook-macbook-ipad-0

Google Chromebook pak nga pak e ka zhvendosur Apple si opsionin e parë brenda klasave në tregun K-12, një emër i përdorur në Amerikë, Kanada, Turqi, Australi ... për të përcaktuar ciklet e arsimit fillor dhe të mesëm.

Sipas raporteve të shitjeve, Chromebook tashmë ka kaluar 51 përqind e totalit shumë mbi 40 përqind të mëparshme, sipas shifrave të nxjerra nga tremujori i tretë i 2015.

chromebook-macbook-ipad-1

Shitjet e Apple si të iPad-ve ashtu edhe të të gjithë Mac-ve të tjerë të shitur nga kompania kanë parë rënien e shitjeve të saj 24 për qind në kolegjet dhe universitetet e Amerikës së Veriut. Sipas Mike Fisher, drejtor i asociuar në një këshillim të teknologjisë arsimore të quajtur Futuresource Consulting, kjo tregon qartë se shkollat ​​duan rregulloni buxhetin në maksimum në pajisje për të përshtatur nevojat e studentëve me përdorimin aktual që do t'u jepet pajisjeve në fjalë dhe kështu të mos shpenzojnë më shumë sesa është thjesht e nevojshme.

"Kjo është një valë baticash: Chrome është lider i qartë në tregun amerikan tani," tha Fisher.

Çelësi i këtij suksesi nga Google në sektorin e arsimit është se çmimi është më i lirë në Chromebook, me një çmim fillestar midis 200 dhe 300 dollarë, kjo e shoqëruar me një sistem operativ i lehtë për t’u përdorur dhe mirëmbajtja më e lirë, e bën atë fituesin e qartë.

Megjithatë Apple mbetet një rival kryesor në tregjet arsimore. Mbani në mend se Apple tashmë ka shitur më shumë se 15 milion iPad institucioneve arsimore në të gjithë botën.

Në çdo rast, dhe megjithëse shifrat fillojnë t'i japin Google një avantazh, tregu mbetet i fragmentuar dhe ndërsa disa drejtorë dhe zyrtarë rrethi preferojnë ChromeBook si zgjedhja e tyre e parë të tjerët zgjedhin Apple, pasi që ka qenë zgjedhja për katër vjet duke dhënë rezultate shumë të mira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Epo, Chromebook përfshin marka të ndryshme. Filloi me Samsung por tani ata tashmë prodhojnë chromebook, Toshiba, HP, Acer, Asus ... dhe marka të tjera më pak të njohura.
  Ndërsa Apple është një prodhues i vetëm.
  Në fakt, një Chromebook është çdo kompjuter që përfshin Chrome OS kështu që nuk është për t'u habitur që ka disa shumë të lira.

 2.   Oscar dijo

  Padyshim që estetika e MacBook është shumë e lezetshme, por është kot, nuk ka një portë USB, bateria zgjat më pak dhe është gjithashtu shumë më pak e fuqishme… çfarë po bëni Apple!

  1.    Alberto dijo

   Sigurisht, një Chromebook Pixel ka një estetikë shumë të ngjashme me atë të MacBook Air (dhe pothuajse të njëjtin çmim).
   Por për sa i përket fuqisë ato nuk janë të krahasueshme. Chromebook janë makina që kërkojnë një lidhje të përhershme me internetin, pa të vështirë se janë asgjë.
   Në SH.B.A. dhe në mjedisin arsimor që është më pak problem pasi atje lidhja është e shkëlqyeshme.
   Sidoqoftë, një Macbook është një makinë e pavarur, me një fuqi që nuk ka krahasim me atë të Chromebook.
   Pa shkuar më tej, përpiquni të modifikoni një foto me një Chromebook me pixlr tuaj dhe krahasoni atë që bëni me atë që mund të bëni edhe me aplikacionin më të thjeshtë të mak, siç është Grafiku i Konvertuesit.
   Epo jo, Chromebook dhe Mac Os X nuk janë të krahasueshëm në një mjedis jashtë arsimit.

   Dhe po, MacBook Air ka USB, natyrisht USB-c për tu azhurnuar dhe nëse keni nevojë për më shumë lidhje, një kuti e jashtme ju jep gjithçka që ju nevojitet.