Cilësimet e përparuara për funksionimin e trackpad në macOS

Një nga gjërat që kam mbajtur gjithmonë në mendje kur dikush më kërkon të konfiguroj dhe shpjegoj atë sistemi mac është mënyra se si funksionon trackpad. Kur ndizni një kompjuter Apple për herë të parë, ka shumë gjëra dhe detaje që duhet të merrni parasysh që të jeni në gjendje të merrni të gjitha funksionet. dhe procese të reja pune që ju ofron. 

Një nga gjërat që duhet të konfigurohet është funksionimi i trackpad-it dhe është se ajo ka një sipërfaqe me shumë prekje në të cilën mund të kryhet një larmi gjestesh ose me një gisht, dy gishta, tre gishta ose katër gishta. 

Konfigurimi bazë i trackpad-it mund të bëhet duke hyrë në System Preferences> Trackpad. Dritarja është e ndarë në tre skeda, Pika dhe kliko, Lëviz dhe Zmadho, dhe më shumë gjeste. Apple e ka bërë mirë punën e saj dhe është se një seri video janë përfshirë në të njëjtën dritare që tregon se si të bëjmë secilin prej gjesteve në trackpad.

Tani, gjestet që mund të bëhen në trackpad mund të jenë më shumë sesa ato që shohim në dritaren që kemi diskutuar. Për shembull, një gjest që më pëlqen shumë dhe që nuk vjen në atë dritare po tërheq gjërat në desktop me tre gishta, por ne duhet ta aktivizojmë atë diku tjetër.

Për këtë duhet të hyjmë Preferencat e sistemit> Mundësia e hyrjes> Mouse dhe Trackpad.

Në shiritin anësor të majtë mund të zgjidhni Mouse dhe trackpad dhe më pas në dritaren që shfaqet, klikoni mbi Opsionet e bllokut, pas së cilës na tregon një numër shtesë të mundësive me të cilat mund të konfigurojmë trackpad.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.