Cilin MacBook Air duhet të zgjidhni, Core i5 ose Core i7

MacBook-AirNewImage.png

Ne gjithmonë e gjejmë veten me pyetjen e përjetshme nëse kam bërë mirë në zgjedhjen e modelit më të lartë të gamës kur bëjmë blerjen e një pajisjeje sepse nuk e dini shumë mirë nëse mund të përfitoni sa më shumë prej saj ose performancën për t'u justifikuar që rritet në çmim.në lidhje me modelin bazë.

Kjo është arsyeja pse Anandtech ka bërë një krahasim midis këtyre Macbook Air të ri për të parë nëse me vlerë të shpenzimeve prej 150 Euro më shumë për azhurnimin e CPU-së së kompjuterit në Core i7 ose po paguajmë për diçka që në varësi të përdorimit që do t'i japim, nuk do ta vërejmë tepër.

Duke filluar me modelin e hyrjes Core i5 me dy bërthama që funksionon në 1,3 Ghz mund të shohim se si ndryshimi me modelin e vitit të kaluar është praktikisht zero, madje edhe animin e ekuilibrit në favor të modelit të mëparshëm për sa i përket fuqisë bruto, duke u larguar megjithatë më e ulët në aspekte të tjera të tilla si jetëgjatësia e baterisë kryesisht për shkak të një TDP më të lartë me 17W kundrejt 15W të konsumuar nga modeli i ri.

Krahasimi Macbook-ajër-0

Përditësimi i CPU-së me një rritje prej 150 € në modelin i7 është mjaft interesant sepse këtu performanca është më e lartë deri në të paktën 30% në disa standarde siç është Cinebench R11.5, kështu që ne mund të kompensohemi për atë investim për të fituar në të gjitha aspektet në lidhje me i5-in aktual dhe atë të mëparshëm Core i7 Ivy Bridge, pasi përveç siç e dimë SSD-të janë azhurnuar për tu montuar përmes portës PCIe dhe kështu pothuajse dyfishojnë shpejtësinë në krahasim me versionet e mëparshme, përmirësimet në Wi - Sistemi Fi dhe audio, përveç CPU-së së lartpërmendur.

Krahasimi Macbook-ajër-1

Më shumë informacion - MacBook Air është laptopi më i shitur në SHBA

Burimi - AnandTech


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.