Dan Riccio do të jetë në krye të një "projekti të ri" brenda Apple

Dan riccio

Dan Riccio u bashkua me Apple në 1998 si udhëheqës i ekipit të Projektimit të Produkteve. Në 2010 ajo u bë Nënkryetare e Inxhinierisë Hardware dhe dy vjet më vonë ajo u bashkua me ekipin ekzekutiv si udhëheqëse e Hardware Engineering dhe ka luajtur një rol themelor në linjën aktuale të produkteve të Apple.

Në fakt, ka qenë shefi i projektimit, zhvillimit dhe inxhinierisë e pothuajse të gjitha produkteve të Apple në vitet e fundit, nga iMac i gjeneratës së parë në MacBook më të lëshuar së fundmi me procesorë M1, AirPods Max i ri përveç gamës së iPhone 5G.

Sipas Apple në deklaratën ku ka njoftuar këtë ndryshim, Riccio do të luajë një rol të ri të përqendruar në një projekt të ri dhe do t'i raportojë drejtpërdrejt Tim Cook. Për çfarë projekti bëhet fjalë? Padyshim që Apple nuk e ka përmendur atë por ka të ngjarë, nëse fillojmë të spekulojmë, se bëhet fjalë për zhvillimin e Apple Car.

Në deklaratë, Tim Cook shprehet:

Çdo risi që Dan ka ndihmuar në sjelljen e Apple në jetë na ka bërë një kompani më të mirë dhe më inovative, dhe ne jemi të kënaqur që ai vazhdon të jetë pjesë e ekipit. Njohja e thellë dhe përvoja e gjerë e Gjonit e bëjnë atë një udhëheqës të guximshëm dhe vizionar të ekipeve tona të Inxhinierisë së Hardware. Unë dua t'ju përgëzoj të dyve për këto hapa të rinj emocionues dhe po pres me padurim të shoh shumë më tepër risi që do të ndihmoni të sillni në botë.

John ternus

John Ternus do të jetë menaxheri i ri i Apple Hardware Engineer. Ternus u bashkua me Apple Product Design në 2001 dhe ka qenë Zëvendës President i Inxhinierisë së Hardware që nga viti 2013. Në gati 20 vitet e tij në Apple, ai ka punuar në zhvillimin e AirPods, të gjitha gjeneratat e gamës së iPad, në tranzicionin nga Mac në Apple Silicon dhe ka qenë drejtori i ekipit të pajisjeve përgjegjëse për të gjithë gamën e iPhone 12.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.