Danalock V3, kthejeni bllokimin tuaj në një kyç inteligjent të përputhshëm me HomeKit

Padyshim që bota e automatizimit të shtëpive po godet shumë pasi Apple dhe kompani të tjera filluan të punojnë në produkte më afër konsumatorit jo aq "ekspert" në këto çështje dhe falë HomeKit dhe disa produkteve të pajtueshme me këtë teknologji si brava Danalock V3, ka shumë prej nesh që po e kthejmë shtëpinë tonë në një shtëpi të zgjuar.

Në këtë rast është bllokimi i parë inteligjent i pajtueshëm me Homekit për të arritur në Evropë dhe avantazhet që ofron janë ato që mund të kemi me një pajisje të tillë si një llambë, prizë ose ndonjë pajisje inteligjente e pajtueshme me HomeKit, pika kryesore është të qenit në gjendje të hapni dhe mbylleni nga kudo pa prekur derën, programoni një mbyllje / hapje , tehapni ose mbyllni me komandat zanore përmes Siri ose aplikacionit Home dhe madje e di në çdo kohë kur dera është e hapur ose e mbyllur nga iPhone, iPad ose nga një Mac me macOS Mojave.

Çfarë shtohet në kuti

Gjëja e rëndësishme në këtë rast është cilindri që kryen lëvizjen mbyllëse të derës, kjo pajisje është më e rëndësishmja dhe ajo që në të vërtetë lidhet me iPhone, iPad dhe së shpejti Mac-in tonë që do të përdoret me HomeKit. Në Evropë Danalock V3 dhe vetë brava shiten në dy kuti (për pjesën tjetër të vendeve gjithçka shkon në të njëjtën kuti) por kjo është një paketë dhe na duhet po ose po që të mund ta instalojmë në shtëpi, kështu që ata që dëshirojnë ta blejnë duhet ta marrin parasysh atë keni nevojë për cilindrin dhe cilindrin me adaptorët dhe çelësat e tyre.

Paketa që mund dhe duhet të blejmë shton gjithçka që na nevojitet të jetë në gjendje ta instaloni në derë. Në këtë rast, ai që kemi është ai që shton:

 • Cilindri evropian Danalock V3 HomeKit
 • Cilindri me 3 çelësa dhe adaptorët e tyre përkatës të gjatësisë
 • Rregullimi i cilindrit për derën dhe manuali i tij i udhëzimeve

Materiale prodhuese dhe dizajn

Jo të gjithë mund të dëshirojnë të shohin cilindrin Danalock V3 Smart në brendësi të derës, por në të vërtetë dizajni është me të vërtetë i mirë dhe ka një përfundim alumini për pjesën e sipërme dhe plastikën e guximshme në pjesën e cilindrit që nuk përplaset fare në derë për sa kohë që është argjend. Më e mira nga të gjitha është që ne kemi materiale fisnike dhe po përballemi me një bravë të prodhuar për t'i bërë ballë kalimit të kohës pa probleme, cilindri i adaptueshëm është i cilësisë dhe të gjitha pjesët që shtohen për montimin e tij janë të dizajnuara mirë kështu që do të na zgjasin vjet

Brenda dizajnit ne shtojmë autonominë që ka produkti dhe është që padyshim që shkon me bateri. Në këtë rast, brendësia e cilindrit shton 4 bateri CR123A që në parim mund të na zgjasin rreth 9000 cikle hapjeje, sipas prodhuesit. Sapo bateria të shterojë nuk ka pse të shqetësohemi pasi mund ta hapim çelësin normalishtPo, do të duhet të ndryshojmë baterinë e Danalock V3.

A mund të bëj një kopje të çelësave? Sa shtohen?

Kjo është një pikë e rëndësishme nëse doni të merrni këtë bllokim inteligjent dhe është që në internet ata kanë dy lloje cilindrash në dispozicion, disa që shtojnë 5 çelësa dhe që ju nuk mund të bëni kopje (domethënë, ne do të mbanim 5 çelësa ekskluzivë) dhe të tjerët të firmës Gerda - cilat janë ato që ne rekomandojmë - që shtojnë 3 çelësa dhe me të cilët mund të porosisni kopje direkt nga prodhuesi në porositë@igerda.com duke llogaritur atë secila kopje do të kushtojë rreth 20 euro duke llogaritur transportin. Për të porositur kopjet e çelësave, kërkohet kodi që shtohet në kuti dhe procesi është i thjeshtë edhe pse është me të vërtetë i shtrenjtë.

Pra, duhet të jetë e qartë se Danalock V3 mund të blihet me përbërësit veç e veç, madje ka edhe lojëra të sigurisë së lartë në përputhje me këtë pajisje, por këshilla Nëse do të hidheni për të, do të thotë që blini të gjithë kompletin direkt me ta Theshtë më interesantja që flet ekonomikisht.

Instalimi i këtij Danalock V3 është me të vërtetë i thjeshtë

Montimi është vërtet i thjeshtë dhe çdokush mund ta instalojë atë në shtëpi. Si gjithmonë në këto raste në të cilat siguria është gjëja më e rëndësishme, është më mirë që të lexoni udhëzimet dhe manualin e montimit që ata kanë në mënyrën e duhur. Faqja e internetit e Danalock V3, e cila gjithashtu shton një video shpjeguese që ju lëmë më poshtë:

Në këtë rast, ne do të kemi pjesë rezervë pasi që disa përdoren për t'u përshtatur në të gjitha llojet e dyerve. Nuk ka nevojë të shqetësoheni për këtë dhe thjesht duke ndjekur hapat në videon e mëparshme do të jemi në gjendje ta instalojmë atë lehtësisht dhe shpejt. Pasi të instalohet Podemos konfiguroni bllokimin sipas dëshirës sonë dhe ndryshoni cilësimet duke përdorur një gozhdë tërheqëse ose kapëse SIMS, duke përdorur vrimën në pjesën e sipërme të kyçjes inteligjente. Për këtë, ne duhet të marrim parasysh pulsimet që bëjmë dhe ngjyrat e ndryshme që shënon LED që do të tregojë secilin funksion:

 • Shtypja dy herë e ngjyrës së verdhë kërcen dhe kjo tregon një kalibrim manual. Ne e kthejmë Danalock në pozicionin e hapur dhe shtypim përsëri dy herë derisa të dalë përsëri LED i verdhë. Pastaj e kthejmë Danalock në anën e kundërt në mënyrë që të mbyll derën dhe do të shohim një LED të gjelbër.
 • Shtypja 3 herë LED është e bardhë dhe do të kryejë kalibrimin automatik. Kjo konsiston në hapjen e Danalock të gjithçkaje dhe shtypjen e butonit tre herë në mënyrë që të kryejë kalibrimin automatik por gjëja më e mirë është që ne të mos e bëjmë këtë opsion me Danalock tonë Evropian.
 • Shtypja 4 herë e ngjyrës do të jetë Blu dhe kjo përdoret për të aktivizuar mënyrën e shulit. Të katër shtypjet kryhen me radhë dhe pas 5 sekondash çaktivizohet mënyra e shulës, e cila tregohet me të kuqe, në rast se duam ta aktivizojmë përsëri, shtypim 5 herë dhe presim 5 sekonda, LED do të jetë e gjelbër në këtë rast.
 • Nëse shtypim 5 herë, LED-i rozë (vjollcë) do të kërcejë për të kyçur derën pasi ta hapë. Me këtë, ajo që kemi arritur është që dera të mbyllet vetvetiu pasi ta hapim, LED pas 5 shtypjesh të tastave do të ndizet e kuqe, në rast se zgjasim kohën e bllokimit, ngjyra do të ndryshojë. Aktive pas 10 sekondash ngjyra jeshile, aktive pas 30 sekondave pas hapjes do të hidhet jeshile.
 • Për të rivendosur konfigurimin Danalock V3 ne shtypim 10 herë. Me këtë, ajo që bëjmë është të lëmë produktin ashtu siç ishte, LED do të jetë i kuq drejtpërdrejt dhe konfigurimi do të lihet në fabrikë.

Veprimet e ndryshimit kryhen me rreth 5 sekonda pas tasteve (përafërsisht) kështu që mos u ngutni dhe merrni kohën tuaj për ta konfiguruar nëse dëshironi, pasi që nuk keni nevojë të bëni ndonjë nga këto nëse nuk dëshironi.

Lidhshmëria me aplikacionin HomeKit ose Danalock

Reallyshtë vërtet e lehtë të lidhesh me iPhone ose iPad dhe aplikacionin HomeKit Home. Ai gjithashtu ka aplikacionin e vet për të thjeshtuar lidhjen dhe kjo është gjëja e zakonshme, hyni në aplikacion në dyqanin e aplikacioneve, shkarkoni atë dhe me kodin Homekit që shtohet në Danalock V3 ne do të kemi të kyçur lidhjen në një kohë të shkurtër. Opsionet e ofruara nga aplikacioni vendas Danalock V3 dhe ato të Homekit janë të ngjashme për sa i përket përdorimit, ne mund të zgjedhim atë që na pëlqen më shumë por në parim për të azhurnuar firmware-in e kyçjes duhet të keni aplikacionin Danalock.

Një pikë tjetër që mund të shtojmë këtu është ajo e sigurinë e bllokimit. Në këtë rast, HomeKit është me të vërtetë i sigurt dhe provohet me shumicën e pajisjeve që kemi aktualisht në treg, dhe Danalock gjithashtu shton kriptimin AES 256, gjë që mund të themi se e bën këtë kyçjen më të sigurt në treg.

Mendimi i redaktorit

Isshtë një botë e re për shumë përdorues, por të kesh aftësinë për të përdorur pajisjet HomeKit në iOS dhe së shpejti në macOS Mojave është vërtet interesante. Sigurisht, mbërritja e HomeKit bën që të ndryshojë e gjithë perspektiva jonë dhe me pajisje shtesë të përputhshme siç është ky bllok i zgjuar Danalock V3, automatizimi i shtëpisë është brenda mundësive të të gjithëve. Në këtë rast thjeshtësia e montimit të këtij bllokimi dhe lehtësia me të cilën funksionon është e mahnitshme nga ajo që mund të them se është një produkt me të vërtetë i rekomanduar për këdo dhe më shumë për ata që pëlqejnë automatizimin e gjërave ose, siç u tha pak kohë më parë, interneti i gjërave. Logjikisht, montimi i montuar në derë mund të jetë disi "i rëndë" ose me një ndjenjë të "shtuar" në derë, por ky është vetëm fillimi dhe derisa këto lloje të pajisjeve inteligjente të integrohen me të vërtetë në brava nuk ka më ku zgjedh

Këtë bllokim të plotë mund ta merrni me çelësat tuaj dhe gjithçka direkt ngaUebfaqe e Amazon për rreth 242 euro plus 10 kosto transportiDyqan online Danalock ose në faqen e internetit të Apple, në Apple Store.

Danalock V3
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
242
 • 80%

 • Danalock V3
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Materiale prodhuese
  Redaktori: 95%
 • përdorshmërisë
  Redaktori: 95%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Instalim shumë i thjeshtë
 • Lehtë për t'u përdorur nga pajisjet tona iOS
 • Cilësia e materialeve të prodhimit
 • Paketë e plotë me gjithçka që ju nevojitet

Contras

 • Dizajni është i mirë, por qëndron në derë
 • Disa mjete si pincë ose sharrë janë të nevojshme për instalim

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.