Davidi kundër Goliathit ose çfarë është e njëjta gjë: Sonos kundër Google

Altoparlant Sonos

Një lajm i rëndësishëm në botën e teknologjisë dhe patentave është se Sonos sapo ka lëshuar një ankesë kundër Google për një çështje të patentës, Po, duket se të vegjlit e kanë të komplikuar me këto çështje, por me gjithçka të lidhur mirë, nuk është aq e vështirë të "përkulësh" një nga ato të mëdhatë dhe kjo është pikërisht ajo që Sonos dëshiron të bëjë me Google.

Duket se para procesit gjyqësor ata kanë sjellë para drejtësisë kopjojnë paturpësisht teknologjinë e tyreAta u përpoqën të flisnin me shoqërinë e G të madh, por asgjë dhe askush nuk u kushtoi vëmendje atyre, kështu që ata e kanë parë të arsyeshme t'i çojnë në gjyq për këtë. Google nuk është e vetmja që përfshihet në këtë lloj kopjesh të teknologjisë së patentuar të Sonos, por është kompania e parë që ata padisin nga firma e njohur e altoparlantëve.

vet Patrick Spence, CEO i Sonos, shpjegoi në New York Times se ata janë përpjekur në shumë raste për të dialoguar për këtë çështje me vetë Google, por ata gjithmonë janë "përplasur" dhe për këtë arsye ata nuk kanë zgjidhje tjetër përveçse t'i padisin ata. Duket se teknologjia me shumë dhoma e përdorur sot nga pajisje të tilla si altoparlantët e Google Play ose Amazon Echo është shkaku i kësaj kërkese.

Përzierja me një të madhe është më se e komplikuar, për atë arsye Spence vetë konfirmon se ata nuk kanë mjete të mjaftueshme financiare për të ngatërruar me të dy kompanitë, kështu që ata kanë zgjedhur të fillojnë një luftë ligjore me Google (Amazon gjithashtu ka folësit e saj për shitje) kështu që çfarë detyra nuk është e lehtë por jo e pamundur. Do të jetë e nevojshme të ndiqet nga afër kjo çështje, por zëdhënësi i Google José Castaneda tashmë ka mohuar në media pretendimet e Sonos për keqpërdorimin e patentave, të cilat janë afërsisht 100.

Ja një temë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.