Defragmentoni dhe pastroni çdo disk disk në macOS me Claymore-Shredder

Claymore-Shredder për Mac

Në një moment, veçanërisht nëse keni një hard disk mekanik në Mac tuaj, mund të keni vërejtur se funksionon shumë më ngadalë se sa duhet. Dhe po, kjo është diçka që mund të jetë për shkak të një mori arsyesh, përfshirë një numër të madh të të dhënave të ruajtura, për shembull, por është gjithashtu e mundur që disku juaj në fjalë të jetë i fragmentuar.

Dhe po, kjo është diçka që ndoshta ju kujton shumë Windows, por megjithëse mund të mos duket sikur në macOS është diçka që gjithashtu ndodh, dhe megjithëse ka një zgjidhje, ndonjëherë nuk është e lehtë për t'u gjetur, dhe këtu hyn aplikacioni Claymore-Shredder, i cili do t'ju lejojë të defragmentoni çdo disk disk lehtë dhe shpejt, dhe është gjithashtu i disponueshëm me zbritje për një kohë të kufizuar.

Claymore-Shredder, një aplikacion për të defraguar çdo makinë në Mac që është në dispozicion me zbritje

Siç e përmendëm, Nëse disku i ngurtë i Mac-ut tuaj, ose ndonjë disk i jashtëm që keni lidhur me të, funksionon ngadalë për ju, dhe ju e dini që ka shumë fragmentim, sepse gjithçka tregon drejt saj pasi që nuk mund të gjeni arsye të tjera të dukshme, ky aplikacion mund t'ju ndihmojë. Dhe, megjithëse paguhet, aktualisht është në dispozicion në Mac App Store me një zbritje të vogël, e cila mund të jetë interesante.

Funksionimi i Claymore është mjaft i thjeshtë, thjesht duhet ta hapni dhe opsionet e ndryshme të disponueshme do të shfaqen në vetë ekranin kryesor, kështu që duhet të zgjidhni njësinë në fjalë dhe pastaj notën që dëshironi të punoj, nga 1 në 5, duke marrë parasysh që sa më e lartë të jetë kjo, aq më e gjatë do të jetë koha, pasi pastrimi do të jetë më i plotë. Gjithashtu ju jep mundësinë të zgjidhni nëse preferoni që procesi të bëhet në mënyrë të sigurt ose jo, edhe pse logjikisht idealja është të shënosh opsionin sepse në këtë mënyrë mund të sigurosh që të dhënat e tua nuk do të humbasin në çdo kohë, gjë që në fund të fundit është diçka mjaft e rëndësishme, veçanërisht nëse do të veprosh në diskun në të cilin kanë të instaluar sistemin operativ.

Pasi të jetë bërë kjo, ju duhet klikoni në butonin start dhe kjo është e gjitha, disa rreshta do të shfaqen që përfaqësojnë progresin defragmentimi, dhe sa më shpejt që të jetë gati ju do të jeni në gjendje të vazhdoni të përdorni njësinë ose kompjuterin pa asnjë problem. Por, po, mbani në mend se nëse keni një disk SSD, nuk është plotësisht e këshillueshme të kryeni këtë proces disa herë, pasi mund ta dëmtoni atë në një farë mase.

Në rast se jeni të interesuar, ky aplikacion është në dispozicion për një kohë të kufizuar për vetëm 6,99 euro, përmes Mac App Store, kur çmimi i tij normal është 13,99 euro, kështu që shfrytëzojeni rastin ta blini pasi që është krejtësisht e panjohur për sa kohë do të jetë në dispozicion oferta në fjalë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.