Defragmentoni disqet e Mac-ut tuaj me iDefrag

idefrag2-0

Një nga gjërat që më ka munguar më shumë në ndryshimin tim nga Windows në Mac shumë kohë më parë ishte mundësia e defragmentimit të diskut me një opsion të integruar në sistemin që arriti grupoj skedarët e mi në disk dhe merrni disa nga performancat e humbura gjatë kohës që keni qenë duke përdorur pajisjet. Sidoqoftë, pasi kërkova në opsionet në preferencat dhe shërbimet e sistemit, nuk munda ta gjej këtë mundësi pasi Apple siguron që sistemi i saj të mos copëtojë skedarët njësoj si sistemet e tjera operative për shkak të sistemit të skedarëve HFS + dhe kapacitetit të integruar të OS X (Grumbullimi i Skedarëve Adaptues të Hot), i cili nuk është plotësisht i vërtetë.

Si në të gjitha sistemet pas kohe dhe një numër i caktuar i diskut shkruan pavarësisht ekzistojnë mjete që e shmangin këtë pjesërisht, skedarët janë të fragmentuar duke lënë hapësira të lira që duhet të "mbushen" me të dhëna të tjera dhe kjo zakonisht bën që sistemi të fillojë të ngadalësohet, prandaj është e nevojshme të rigrupohen të gjitha informacionet.

idefrag2-1

Për të njëjtën arsye kam kërkuar mundësi të ndryshme për të kryer këtë detyrë të domosdoshme mirëmbajtjeje çdo kaq shpesh dhe duke kërkuar nëpër forume të ndryshme gjeta iDefrag, një defragmentues i paguar, por dukej mjaft kompetent në detyrën e tij dhe nuk gabova kur e zgjodha atë. Gjëja e parë që shohim kur ekzekutojmë është një ndërfaqe e qartë me hierarkinë tonë të vëllimit në të majtë dhe një hartë të diskut me diapazonin e grupeve të përdorura në të djathtë.

Për të filluar, ne gjithashtu mund të zgjedhim llojin e algoritmit për riorganizimin e diskut midis Të shpejtë, kompakt, të dhëna, të plota…, Përveç Quick që kryen një analizë disi sipërfaqësore në internet, të tjerët kërkojnë që sistemi të rindizet për të hyrë në një mënyrë të veçantë për të hyrë në diskun e sistemit dhe të jetë në gjendje ta defragmentojë atë.

idefrag2-2

Nëse ky opsion na jep një problem, iDefrag gjithashtu na ofron mundësinë e krijoni një disk bootable për ta bërë atë nga një makinë tjetër ose nga një ndarje tjetër në disk, diçka si një rikuperim.

idefrag2-3

E keqja është se çmimi i saj është rreth 27 Euro ose 13 Euro nëse azhurnojmë nga një version i mëparshëm në iDefrag 2. Edhe me gjithçka, mendoj se edhe pse nuk është një program thelbësor, blerja e tij rekomandohet shumë për shkak të përdorimit afatgjatë që mund t'i japim.

Më shumë informacion - Çfarë formati të diskut duhet të përdorë si për Windows ashtu edhe për Mac?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.