Deklarata e Apple në Kongresin Amerikan kundër urdhrit të FBI

Sot Këshilltari i Përgjithshëm i Apple Bruce Sewell do të paraqitet para Komitetit të Drejtësisë të Dhomës. Do të debatohet rreth urdhrit të gjykatës që detyron Apple të krijojë një version të iOS me një "derë të pasme" që lejon FBI-në të hyjë në iPhone të Farook-ut të dyshuar terrorist. Sewell do të paraqitet para një turme skeptike duke përfshirë Cyrus Vance, avokatin e rrethit Manhattan dhe një numër përfaqësuesish në Kongres, të cilët kanë qenë mbrojtës të vendosur të pozicionit të FBI në të kaluarën. Këtu është fjalimi i plotë hapës që Sewell do të mbajë dhe i cili është botuar nga Pragu.

«Faleminderit Z. President Pleasureshtë kënaqësia ime të dal sot para Komitetit në emër të Apple. Ne e vlerësojmë ftesën tuaj dhe mundësinë për të qenë pjesë e diskutimit mbi këtë çështje të rëndësishme që përqendrohet në liritë civile që janë themeli i vendit tonë.

Unë dua të përsëris diçka që ne kemi thënë që nga fillimi - që viktimat dhe familjet e sulmeve të San Bernardino kanë ngushëllimet tona më të thella dhe ne plotësisht dakord që drejtësia duhet të mbahet. Apple nuk ka simpati për terroristët.

Ne kemi respektin maksimal për zbatimin e ligjit dhe ndajmë qëllimin e tij për krijimin e një bote më të sigurt. Ne kemi një ekip profesionistësh të përkushtuar në thirrje 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë, 365 ditë në vit për të ndihmuar zbatimin e ligjit. Kur FBI erdhi tek ne menjëherë pas sulmeve të San Bernardino, ne i dhamë të gjitha informacionet që kishim lidhur me hetimin e tyre. Dhe ne kaluam një milje shtesë duke i bërë inxhinierët e Apple të disponueshëm për të këshilluar për një numër opsionesh shtesë kërkimore.

Por tani e gjejmë veten në qendër të një rrethane të jashtëzakonshme. FBI i ka kërkuar një gjykate t'u japë atyre diçka që ne nuk e kemi. Krijoni një sistem operativ që nuk ekziston, sepse do të ishte shumë i rrezikshëm. Ata po kërkojnë një derë të pasme në iPhone, posaçërisht për të ndërtuar një mjet softuer që mund të prishë sistemin e kriptimit që mbron informacionin personal në të gjithë iPhone.

Siç ju kemi thënë, dhe siç u kemi thënë njerëzve amerikanë, ndërtimi i këtij mjeti softuer nuk do të ndikonte vetëm në një iPhone. Do të dobësonte sigurinë e të gjithë atyre. Në fakt, javën e kaluar Drejtori Comey ra dakord që FBI me gjasë do ta përdorë këtë precedent në raste të tjera që përfshijnë telefona të tjerë. Prokurori Vance ka thënë gjithashtu se ai planifikon ta përdorë këtë në më shumë se 175 telefona. Të gjithë jemi dakord që kjo nuk ka të bëjë me qasjen në një iPhone të vetëm.

FBI po i kërkon Apple të dobësojë sigurinë e produkteve tona. Hakerat dhe kriminelët kibernetikë mund ta përdorin këtë për të shkaktuar kërdi në privatësinë dhe sigurinë tonë personale. Do të krijonte një precedent të rrezikshëm për ndërhyrjet e qeverisë në privatësinë dhe sigurinë e qytetarëve të saj.

Qindra miliona njerëz që i binden ligjit i besojnë produkteve Apple për detajet më intime të jetës së tyre të përditshme - foto, biseda private, të dhëna shëndetësore, llogari financiare dhe informacione në lidhje me vendndodhjen e përdoruesit, si dhe vendndodhjen e miqve dhe të familjes suaj. Disa prej jush mund të kenë një iPhone në xhep tani, dhe nëse e mendoni, ka shumë të dhëna të ruajtura në këtë iPhone, sesa një vjedhës mund të vjedhë duke hyrë në shtëpinë tuaj. E vetmja mënyrë që njohim për të mbrojtur të dhënat është përmes kriptimit të fortë.

Çdo ditë, më shumë se një trilion transaksione ndodhin të sigurta në Internet si rezultat i komunikimeve të koduara. Këto variojnë nga transaksionet bankare në internet dhe kartat e kreditit deri te shkëmbimi i të dhënave shëndetësore, ideve që do të ndryshojnë botën për mirë dhe komunikimi midis të dashurve. Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka shpenzuar dhjetëra miliona dollarë përmes Fondit të Teknologjisë së Hapur dhe programeve të tjera për të financuar kripto të fortë. Grupi i Rishikimit të Teknologjisë së Komunikimit dhe Inteligjencës, i thirrur nga Presidenti Obama, i kërkoi qeverisë së Shteteve të Bashkuara të mbështesë plotësisht dhe të mos prishë, minojë, dobësojë ose të bëjë të prekshëm softuerin tregtar.

Kriptimi është një gjë e mirë, një gjë e domosdoshme. Ne e kemi përdorur atë në produktet tona për më shumë se një dekadë. Ndërsa sulmet ndaj të dhënave tona të klientëve bëhen gjithnjë e më të sofistikuara, mjetet që ne përdorim për t'u mbrojtur kundër tyre duhet të bëhen gjithashtu më të forta. Dobësimi i enkriptimit do të dëmtojë vetëm konsumatorët dhe përdoruesit e tjerë me qëllime të mira që varen nga kompani si Apple për të mbrojtur informacionin e tyre personal.

Seanca e sotme titullohet Balancimi i Sigurisë dhe Privatësisë për Amerikanët. Ne besojmë se mund t'i kemi dhe duhet t'i kemi të dyja. Mbrojtja e të dhënave tona me kriptim dhe metoda të tjera ruan privatësinë tonë dhe i mban njerëzit të sigurt.

Populli amerikan meriton një bisedë të sinqertë rreth çështjeve të rëndësishme që dalin nga procesi aktual i FBI:

A duam të vendosim një limit në teknologjinë që mbron të dhënat tona, dhe për këtë arsye privatësinë tonë dhe sigurinë tonë, pavarësisht nga fakti që sulmet kibernetike janë gjithnjë e më të sofistikuara? A duhet të lejohet FBI të ndalojë Apple, apo ndonjë kompani tjetër, të mos i ofrojë popullit Amerikan produktin më të sigurt që mund të bëjë?

Në këtë rast, a ka të drejtë FBI të detyrojë një kompani të prodhojë një produkt që ata nuk e bëjnë akoma, sipas specifikimeve të sakta të FBI dhe për përdorimin e FBI?

Ne besojmë se secila prej këtyre çështjeve meriton një diskutim të shëndetshëm dhe çdo vendim duhet të merret pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe të sinqertë të fakteve.

Më e rëndësishmja, vendimet duhet të merren nga ju dhe kolegët tuaj si përfaqësues të popullit, në vend se përmes një kërkese për një urdhër gjykate bazuar në një ligj të vjetër 220 vjeçar.

Në Apple, ne jemi gati ta bëjmë këtë bisedë. Reagimet dhe mbështetja që kemi dëgjuar na tregon se edhe populli amerikan është i gatshëm.

Ne besojmë fuqimisht se klientët tanë, familjet e tyre, miqtë e tyre dhe fqinjët e tyre do të mbrohen më mirë nga hajdutët dhe terroristët nëse mund të ofrojmë mbrojtjet më të mira për të dhënat e tyre. Dhe në të njëjtën kohë, liritë dhe liritë që të gjithë vlerësojmë do të jenë më të sigurta.

Faleminderit per kohen tuaj. Pres me padurim t'u përgjigjem pyetjeve tuaja".

Ju mund të ndiqni mbulimin e plotë të kësaj çështje që po bëjmë në Applelizados këtu.

BURIMI | Prag

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.