Deklarata e Tim Cook para Kongresit mbi antitrustin

Dje, Tim Cook ishte përgjegjës për hapjen e deklaratave të gjigantëve teknologjikë që ishin akuzojnë për ushtrimin e një monopoli ndaj kompanive të tjera më të vogla. Apple, Google, Facebook, thirren, ndër të tjera, të deklarojnë dhe mbrojnë e akuzave. Denoncohet se konkurrenca e tyre është e padrejtë dhe se ata nuk i lejojnë "të vegjlit" të luajnë në të njëjtën fushë.

Lutja e antitrustit të Tim Cook për Kongresin është shumë kategorike

Nënkomiteti i Antitrustit i Gjyqësorit të Dhomës së Përfaqësuesve ka më shumë se një milion dokumente për të mbështetur argumentin tuaj se këta gjigandë të Silicon Valley mbysin konkurrencën. CEO i Apple Tim Cook lëshoi ​​deklaratën e tij të hapjes dje përpara seancës dëgjimore historike.

Ne i qasemi këtij procesi me respekt dhe përulësi. Por ne nuk bëjmë asnjë lëshim mbi faktet.

Për shumicën dërrmuese të aplikacioneve në App Store, zhvilluesit mbajnë XNUMX% të parave që fitojnë. Të vetmet aplikacione që i nënshtrohen një komisioni janë ato në të cilat zhvilluesi blen një klient në një pajisje Apple. Ai gjithashtu duhet të plotësohet me tiparet ose shërbimet që duhen përjetuar dhe konsumuar në një pajisje Apple.

Të vetmet aplikime që i nënshtrohen një komisioni, janë ato në të cilat zhvilluesi fiton një klient në një pajisje Apple. Ku gjithashtu tiparet ose shërbimet do të përjetohen dhe konsumohen në një pajisje të kompanisë. Komisionet e kompanisë janë të krahasueshme me ose më të ulëta se komisionet e ngarkuara nga shumica e konkurrentëve tanë. Dhe ato janë shumë më të ulëta se 50 deri në 70 për qind që zhvilluesit e softuerit paguan për të shpërndarë punën e tyre para se të lançojnë App Store.

Zhvilluesit e App Store përcaktojnë çmimet për aplikacionet e tyre dhe kurrë nuk paguajnë për hapësirën e pritjes. Apple vazhdimisht përmirëson dhe siguron të gjithë zhvilluesit me mjete moderne, të tilla si përpiluesit, gjuhët e programimit, sistemet operative, kornizat dhe më shumë se 150.000 blloqe thelbësore për ndërtimin e programeve të quajtura API. Këto nuk janë vetëm të shkëlqyera, por edhe kështu i lehtë për t’u përdorur që nxënësit në shkollat ​​fillore mund të bëjnë dhe bëjnë kërkesa.

Udhëzimet e App Store sigurojnë a. Ato janë transparente dhe vlejnë njësoj për zhvilluesit e të gjitha madhësive dhe në të gjitha kategoritë.

Ky është vetëm një ekstrakt të paraqitjes së CEO të Apple që ai bëri dje para Kongresit. Pamja e tij nuk ishte e vetmja, pasi që ishin edhe Jeff Bezos nga Amazon, Mark Zuckerberg nga Facebook dhe Sundar Pichai nga Alphabet.

Nëse dëshironi të përdorni dokument i plotë, i përbërë nga katër faqe, mund ta bëni duke klikuar mu ketu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.