Zbatoni me forcë Aplikimet në OSX

Dalja e forcës

Për përdoruesit që janë të ri në botën e mollëve dhe për ata që nuk janë aq të rinj, ne shpjegojmë në këtë postim se si të jenë në gjendje të detyrojnë daljen e aplikacioneve që kanë mbetur për çfarëdo arsye të ngrirë.

Normalisht, në OSX ky lloj problemi nuk ndodh sepse aplikacionet janë krijuar në "bajt" në mënyrë që ato të funksionojnë 100%. Ky nuk është asnjë justifikim për sistemin për të ngrirë një aplikacion në çdo kohë të caktuar për shkak të një kombinimi të disa prej tyre dhe ne nuk mund ta mbyllim atë. Mund të ndodhë që ajo që është e ngrirë të jetë "Gjetësi".

Le të shohim tre mënyra të thjeshta për të detyruar të lënë aplikacionet në OSX.

E para është më e thjeshtë. Thjesht shkoni në menunë Manzanita në këndin e sipërm të majtë dhe klikoni në "Force Quit". Në atë moment do të shohim se si shfaqet një dritare me aplikacionet që ekzekutohen në atë moment dhe ne mund të zgjedhim atë që duam ta detyrojmë të mbyllet.

FORCA E MAPLEVE DALJE

Një mënyrë tjetër për të qenë në gjendje të thirrni dritaren për të qenë në gjendje të zgjedhim aplikacionin që duam të mbyllim është duke përdorur një shkurtore të tastierës, e cila siç mund ta shohim edhe në menunë e mollës do tëalt / opsion, komando dhe ik ». Përdorimi i shkurtores së tastierës bëhet kur ajo që bllokohet është "Gjetësi" dhe ne nuk mund të hyjmë në menunë e mollës.

Mënyra e tretë që mund të detyrojmë një aplikacion të lë është me mjetin «Monitor aktiviteti » që mund ta gjejmë duke e kërkuar në motorin e kërkimit Spotlight. Kur hyjmë në monitorin e aktivitetit, thjesht kërkoni për aplikacionin dhe detyroni të dalë nga ai.

MONITORUES I AKTIVITETIT

Nëse nuk keni provuar kurrë një Gjetës ose ngrirje të një aplikacioni, ju tashmë dini tre mënyra shumë të shpejta për të zgjidhur problemin kur gjendeni në situatë.

Më shumë informacion - Mësoni të përdorni Force Quit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   juancagr dijo

  Faleminderit për këshillën, nuk është keq të dihet, në veçanti për më të rejat me mac.

 2.   Dani dijo

  alt + cmd + arratisje <- e lehtë