Di shpejtësinë e lidhjes suaj me këtë aplikacion

Në vitet e fundit, ne kemi parë se si shpejtësia e lidhjeve në Internet është rritur ndjeshëm dhe është më se e zakonshme të gjesh shpejtësi që tejkalojnë TB, si në rrjedhën e sipërme ashtu edhe në rrjedhën e poshtme. Por, e njëjta gjë që ndodh me normat e të dhënave prej 20 ose 30 GB, 90% e përdoruesit nuk përfitojnë prej tyre.

Ne nuk i shfrytëzojmë sepse nuk jemi përkushtuar profesionalisht në transmetimin e videove në transmetim. Të konsumoni përmbajtje në cilësi 4k përmes Netflix, për shembull, duhet vetëm rreth 20 GB lidhje, aq sa. Për më tepër, nëse shkarkojmë ndonjë përmbajtje nga interneti, ajo kurrë nuk do të arrijë shpejtësinë e shkarkimit që na ofron lidhja jonë.

Nga kjo, dhe shumë faktorë të tjerë, operatorët përfitojnë të na shesin tarifa që ne nuk i shfrytëzojmë. Por përveç kësaj, ata gjithashtu përpiqen të na shesin shpejtësi që shumë rrallë mund t'i shijojmë përmes lidhjes sonë. Në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga lidhja jonë e Internetit, duhet të bëni përdorni një kabllo RJ-45Meqenëse përmes rrjeteve Wi-Fi, për shkak të ndërhyrjeve në linjat e tjera, shpejtësia e vërtetë nuk do të arrijë kurrë tek ne.

Ndërsa është e vërtetë që ne mund të masim shpejtësinë e lidhjes tonë përmes faqeve të internetit, nëse duam të dimë saktësisht se cila është shpejtësia e lidhjes sonë, më e mira që mund të bëjmë është të shkarkojmë një aplikacion. Në Mac App Store, ne kemi në dispozicion aplikacionin Speedtest, një aplikacion që Në vetëm 30 sekonda, ai do të tregojë si ping ashtu edhe shpejtësinë e ngarkimit dhe shkarkimit.

Përveç kësaj, kjo na tregon në formën e një grafiku rregullsia e lidhjes sonë dhe nganjëherë, na lejon të ndihmojmë të verifikojmë arsyen pse nuk gëzojmë shpejtësinë që kemi kontraktuar vërtet. Kjo gjithashtu na lejon të mbajmë gjurmët e testeve të shpejtësisë që kemi kryer më parë.

SpeedTest b Ookla është në dispozicion për tuajin shkarkoni plotësisht falas përmes lidhjes vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kalorës Brian dijo

    Më pëlqen më shumë SpeedSmart