Di të gjitha detajet e një fotografie me Photo Infomation Viewer

Shikuesi i informacionit fotografik -EXIF

Ndërsa teknologjia dixhitale është këtu për të qëndruar dhe zëvendësuar formatin analog në botën e fotografisë dhe videos, informacioni që mund të marrim nga skedarët e krijuar si në kamera fotografike ashtu edhe në video është rritur ndjeshëm sot, ne mund t'i dimë praktikisht të gjitha detajet e tij.

Aplikacioni macOS Photos na ofron qasje në informacionin EXIF ​​të fotografive që ruajmë në aplikacion, informacion që është mjaft i thjeshtë dhe se nuk depërton në disa detaje që mund të jenë interesante kur i redaktoni ato ose për të zbuluar nëse është përdorur blici, marka e lenteve, modeli ...

Apple përqendron informacionin EXIF ​​që na ofron në të dhënat e marra përmes iPhone, por nëse në rastin tonë, fotografitë nuk merren vetëm me një iPhone, por ne përdorim një aparat fotografik refleks me lente të ndryshme, informacionin që ajo ofron ne aplikacioni i mollës është i pamjaftueshëm dhe ne jemi të detyruar të përdorim aplikacione të palëve të treta.

Për këto raste, një nga aplikacionet më të thjeshta dhe më të plota është Photo Information Viewer, një aplikacion që na ofron të gjithë informacionin që mund të na duhet në çdo kohë të caktuar, të tilla si krijimi dhe modeli i lenteve, mënyra e matjes së dritës dhe fokusit, lloji i skenës nëse vendoset automatikisht, ekuilibri i bardhë, profili i ngjyrës.

Çfarë informacioni rreth fotografive na ofron Photo Viewer Viewer

 • Përshkrimi i figurës
 • krijues
 • Markë kamera
 • Modeli i kamerës
 • orientimi
 • Rezolucioni X
 • Rezolucioni Y
 • Njësia e rezolucionit
 • program
 • Data dhe Koha
 • Madhësia e pikselit
 • Modeli i ngjyrave
 • Profili i ngjyrës
 • Gjerësia e DPI
 • Lartësia e DPI
 • thellësi
 • Gjerësia gjeografike
 • Gjatësia
 • lartësi
 • Versioni Exif
 • Version Flash Pix
 • Dimensioni Pixel X
 • Dimensioni pixel Y
 • I ngjeshur
 • Data Koha Origjinale
 • Data dhe ora e dixhitalizuar
 • Vlera e hapjes
 • Vlera e shpejtësisë së grilave
 • Vlera maksimale e hapjes
 • Koha e ekspozimit
 • Numri F
 • Modaliteti i matjes
 • Burim drite
 • Blic
 • Modaliteti i ekspozimit
 • Bilanci i bardhë
 • Programi i ekspozitës
 • Vlera e paragjykimit të ekspozimit
 • Vlerat e shpejtësisë ISO
 • Lloji i kapjes së skenës
 • Lloji i skenës
 • Gjatësia fokale
 • Gjatësia fokale
 • Shenja e synuar
 • Modeli i lentes
 • Komenti i përdoruesit.

Photo Infomation Viewer ka një çmim në Mac App Store prej 1,09 euro, kërkon procesor OS X 10.10 dhe 64-bit. Aplikimi është në anglisht dhe mbështet mënyrën e errët të disponueshme nga macOS Mojave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.