Mësoni si të dini nëse bateria e Mac-it tuaj është e shëndetshme

Bateri Mac

Një nga gjërat që përdoruesit e laptopëve duan është se bateria zgjat sa më gjatë që të jetë e mundur, jo vetëm në kohë, por në jetë. Kjo është një pikë e fortë e laptopëve Apple dhe kjo është se nëse jemi në gjendje të kujdesemi për baterinë, kjo do të zgjasë shumë.

Kompjuterët Apple me bateri janë të aftë të arrijnë deri në 12 orë autonomi siç është rasti me MacBook Air të ri 13 inç me procesorë Hasswell.

Kjo është arsyeja pse ne do të kushtojmë këtë artikull për të rekomanduar dy aplikacione që do t'ju lejojnë të menaxhoni jetën e baterisë së Mac tuaj.

Një nga aplikacionet e përdorura nga mijëra përdorues të Mac për mjaft kohë është Bateria e kokosit, një aplikacion shumë i thjeshtë, falas që mund ta shkarkoni nga faqja e zhvilluesit të tij. Disa kohë më parë ne tashmë e kemi detajuar atë për ju me rastin e daljes në treg të versionit të tij të fundit.

Sot ne fokusohemi në një aplikacion tjetër që sot mund ta gjeni në Mac App Store gjithashtu falas. Eshte per Battery Diag, një aplikacion që ka arritur në botën e Mac disa ditë më parë. Me këtë aplikacion, posa ta instaloni, do të shihni një ikonë në formën e një rrufe në shiritin e sipërm të desktopit e cila, pasi ta shtypni, na tregon një dritare në të cilën informacioni se si është gjendja e baterisë, jo vetëm për sa i përket barrës që mbetet por edhe për sa i përket gjendjes së jetës së saj.

Regjistroni modalitetin vizual të Baterisë Diag

Nga ana tjetër, nëse shikoni lart djathtas ka një i që kur ta shtypni kaloni nga modaliteti vizual në modalitetin numerik. Në atë dritare na tregohet informacioni në formën e të dhënave numerike.

Regjistro modalitetin e të dhënave në Diag të baterisë

Me pak fjalë, një mundësi tjetër që do të na lejojë të dimë nëse po e trajtojmë mirë baterinë e dashur të Mac-ut tonë apo jo.

Monitori i Baterisë: Shëndet, Informacion (Lidhja e AppStore)
Monitori i Baterisë: Shëndet, Infofalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gnzl dijo

  Pedro na jep një lidhje në artikujt e ardhshëm, ne jemi dembelë dhe nuk na pëlqen të kërkojmë!

 2.   Pedro Rodas dijo

  Shtoi Gonzalo! Një përshëndetje dhe faleminderit për leximin.

  1.    Gnzl dijo

   Burrë, si nuk do të të lexoj, nëse kam shkruar edhe këtu! Likeshtë si shtëpia ime e dytë!

   Një nga bloget më të mira për mac pa dyshim.