Disa lajme të rrjedhur që mund të konfirmohen për MacBook Pro 14-inç dhe 16-inç

i ri Apple MacBook Pro 16 "M2

Nëse fokusohemi në rrjedhjet dhe thashethemet e lansimit të së resë MacBook Pro 14 dhe 16 inç Dhe ne gjejmë disa ndryshime në krahasim me modelet aktuale. Këto thashetheme për rrjedhje nuk do të thotë në asnjë rast se ato do të jenë një realitet në pajisjet e reja, por me siguri disa prej tyre përfundojnë duke u konfirmuar.

Sot do të shohim disa nga pikat kryesore të këtyre rrjedhjeve dhe që mund të përfundojmë duke i parë në pajisjet e reja që Apple ka gati gati për lansim. Ajo që është vërtetuar pothuajse është se ata shtojnë procesorë në këto makina dhe do të bëhet më efikas, më i fuqishëm dhe me jetëgjatësi më të madhe të baterisë.

Procesori M1X ose M2

Shumë është thënë për procesorët që mund të vijnë në këta kompjuterë të rinj Apple dhe nuk është e qartë nëse do të ishte një përparim i M1 aktual ose drejtpërdrejt një procesor i ri. Kjo është arsyeja pse thashethemet për M1 ose M2 vazhdojnë të jenë tema kryesore e debatit midis mediave dhe përdoruesve të specializuar.

Ajo që duket e qartë është se pajisjet e reja do të shtonin një procesor të përmirësuar dhe sipas disa thashethemeve do të kishte një CPU 10-bërthamore e disponueshme në konfigurime 16 dhe 32-coreMe Përmirësimet më të mëdha të efikasitetit, fuqisë dhe autonomisë së pajisjeve do të jenë risitë kryesore në këtë drejtim.

Një dizajn i ngjashëm, por me disa ndryshime

Dizajni i MacBook ndryshon pak kur e shikojmë me sy të lirë, por në modelet e fundit kemi parë tashmë ndryshime të rëndësishme në dizajnin e tij dhe kjo linjë mund të jetë ajo që do të pasojë me MacBook Pro 14 dhe 16 inç që do të paraqitet së shpejti. Një linjë dizajni e ngjashme me atë të procesorit aktual M1 MacBook Pro.

Slot për SD, HDMI dhe MagSafe

Kompania Cupertino eliminoi Vend i kartës SD, port HDMI dhe karikim MagSafe në MacBook Pros disa kohë më parë. Thashethemet aktuale tregojnë se megjithëse USB C është një standard, Apple do të planifikonte të shtonte përsëri folenë e kartës një port HDMI dhe karikim MagSafe të ngjashëm me atë të zbatuar në iPhone 12 aktual.

Nga këto thashetheme, pak përdorues besojnë se është e mundur që ato të përmbushen që nga e tashmja e Apple ajo që përpiqet është të eliminojë të gjitha llojet e kabllove për një kohë të gjatë, por përkundrazi ata gjithashtu kuptojnë se Ata po "detyrojnë" përdoruesit të blejnë një qendër me porte të shumta kështu që do të ishte mirë nëse disa nga këto porta kartash apo edhe HDMI të ktheheshin. Ne do të shohim se çfarë ndodh.

Ekran mini-LED dhe pa Touch Bar

Së fundi, ne nuk mund të harrojmë mundësinë që Apple shton drejtpërdrejt një ekran mini-LED në kompjuter dhe eliminoni Touch Bar për të fituar pak më shumë hapësirë ​​dhe për të zvogëluar tërësinë. Nëse krahasojmë panelet LCD Retina me ekranet mini-LED zbulojmë se këto të fundit ofrojnë nivele më të larta shkëlqimi, zezë më të thellë, kontrast më të mirë, qëndrueshmëri më të madhe dhe kundrejt konsumit më të lartë të energjisë kështu që është e nevojshme të matni mirë këtë zbatim në MacBook Pro me 14 dhe 16 inç.

Touch Bar që çoi në MacBook Pro 2016 nuk është plotësisht i përfshirë në përdorim të përditshëm dhe për këtë arsye mund të përfundojë duke u hequr gradualisht. Ka disa zëra që tregojnë se këta kompjuterë të rinj nuk do të shtojnë shiritin e diskutueshëm të prekjes që Apple shton në MacBook Pro, do të shohim nëse më në fund do të vendosin ta eliminojnë atë apo jo që prej një ulje e mëtejshme e çmimit përfundimtar mund të varet gjithashtu nga kjo të MacBook Pro.

Sido që të jetë, të gjitha këto thashetheme nuk konfirmohen dhe logjikisht do të na duhet të presim deri në prezantimin zyrtar, i cili meqë ra fjala, data nuk dihet, për të parë nëse më në fund Apple vendos të zbatojë të gjitha këto lajme. Ajo që është e sigurt ose pothuajse e sigurt, është ardhja e procesorit të ri në këto MacBook Pro pasi kjo është diçka që Apple zakonisht bën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.