Disa MacBook Air dhe Pro do të shtohen në listën e pajisjeve të ndërprera

MacBook Air 11th u ndërpre

Ndërsa pajisjet e reja lansohen në Apple, më të vjetrat priren të zhduken, ato hiqen nga shitja pa lënë gjurmë dhe herë të tjera Apple i lë ato derisa të vijë koha për t'i deklaruar ato të vjetruara ose më mirë të ndërprera. Kjo do të thotë që Apple nuk i jep më mbështetje pasi ua ofron pajisjeve më të reja ose më moderne. Edhe pse garancia vazhdon të ekzistojë në rast se e keni të kontraktuar dhe të tjera, por nuk është më i njëjti shërbim. Me këtë në mendje, Apple ka shtuar në atë listë reklamëModelet e reja MacBook Air dhe një Pro.

Apple po shton një MacBook Pro dhe dy modele MacBook Air në listën e produkteve të vjetruara më 30 prill. Lajmi vjen përmes një memorandumi të brendshëm nga Apple dhe i cili ka marrë jehonë nga mediat e specializuara MacRumors. Tre produktet që së shpejti do të vjetërohen ose do të ndërpriten kanë qenë në listën e Produktet "vintage" të Apple nga viti 2020.

Modelet që pritet të dalin jashtë përdorimit janë:

  • MacBook Ajri 11 inç dhe 13 inç. Të dyja nga fillimi deri në fillim të vitit 2014
  • MacBook pro (13 inç, mesi i 2014)

Duke marrë parasysh këtë, nga ajo datë nuk do të mund të blejmë më asnjë nga këto modele në dyqanet e Apple, nëse ka mbetur akoma dhe edhe nëse ka, nuk do ia vlen t'i blejmë, veçanërisht pasi ato nuk do të merrni përditësimet e duhura të softuerit dhe të tjera. Kur Apple deklaron një pajisje të vjetëruar ose të ndërprerë, kjo është për shkak Kanë kaluar shtatë vjet që kur kompania shpërndau për herë të fundit produktin për shitje.

Siç thamë më parë, ato nuk janë më aq të riparueshme dhe garancia nuk është aq efektive. Është e vërtetë që bateria mund të vazhdojë të riparohet vetëm në vende të caktuara dhe për një periudhë të caktuar. Por pjesa tjetër e pjesëve nuk janë më të aksesueshme.

Nëse keni një model të atyre viteve, mbaje mireMund të bëhet një artikull koleksionist një ditë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.