Disa Apple Silicon nuk po përditësohen në macOS Monterey 12.1

Monterey 12.1

Askush nuk është perfekt, aq më pak Apple, kjo është e qartë edhe për fansat më radikalë. Një nga karakteristikat kryesore të kompanisë është që gjithmonë të jetë duke menduar se si përdoruesit mund të përfitojnë sa më shumë nga pajisjet e tyre Apple dhe të sigurojnë gjithmonë sigurinë e të dhënave që ato përmbajnë.

Dhe kjo arrihet vetëm duke lëshuar përditësime të vazhdueshme në softuerin e tij, duke shtuar gjithmonë funksione të reja dhe më shumë siguri sa herë që përditësoni një pajisje Apple. Por pa marrë parasysh se sa shumë janë provuar fillimisht, ndonjëherë një gabim do të "futet" në këto përditësime. Duket se disa Mac me procesor M1 nuk e bëjnë këtë janë duke u përditësuar në versionin e ri macOS 12.1 të lëshuar disa ditë më parë ...

Po këtë javë, Apple lëshoi ​​një version të ri të macOS Monterey, të 12.1. Deri këtu gjithçka normale. Nje me shume. Por fakti është se disa pronarë të Mac-ëve të rinj me një procesor M1 po shfaqen në rrjet se nuk shohin mundësinë e përditësimit të pajisjeve të tyre përmes OTA. E çuditshme, e çuditshme.

Duket se disa përdorues Mac me Procesorët M1, M1 Pro ose M1 Max Ata nuk e shohin opsionin për të përditësuar pajisjet e tyre kur hyjnë në "Preferencat e Sistemit" dhe më pas "Përditësimi i Softuerit".

Është mënyra më e zakonshme dhe e rehatshme për të përditësuar Mac-in tuaj, domethënë nëse nuk keni «azhurnim automatik»Në pajisjen tuaj, cila është gjëja më e mirë për të bërë. Kështu që do ta keni gjithmonë me versionin më të fundit të macOS të lëshuar nga Apple.

Deri në këtë moment, Apple ende nuk e ka njohur problemin. Por nuk kemi dyshim se ai do ta rregullojë së shpejti. Ndërkohë, zgjidhja e vetme për përditësimin e Mac-ve që kanë këtë problem është futja në modalitetin e rimëkëmbjes dhe riinstalimi i macOS-it dhe kështu do të shkarkohet versioni më i fundit i sistemit operativ.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julio dijo

  Mua më ndodh, nuk e marr përditësimin, kam një MacBook Pro 14” dhe nuk ka asnjë mënyrë.

  1.    Toni Kortes dijo

   Mos u shqeteso. Duke qenë një rast i përgjithësuar, me siguri Apple do ta zgjidhë atë së shpejti. Sapo të zgjidhet do t'ju njoftojmë.

   1.    Julio dijo

    Falënderim

 2.   Hummer dijo

  Ekzekutoni mjetin "Optimization" në CleanMyMac, më pas kontrolloni dy herë për përditësime të sistemit dhe do të funksionojë.

 3.   Alexey dijo

  Ka një mënyrë shumë më të thjeshtë.
  Në CleanMyMac, kryeni një skanim dhe hiqni çdo mbeturinë që gjeni. Pas kësaj, Mac juaj do të gjejë përditësimin dhe do ta instalojë atë normalisht.