Disku i nisjes është në Preferencat e Sistemit në macOS Catalina

Dhe unë jam shumë i sigurt se shumë prej jush nuk po e përdorin këtë mundësi që vjen në macOS për një kohë të gjatë dhe kjo është arsyeja pse nuk e dini vendndodhjen. Pasi disa përdorues pyesin vendin se ku opsioni i zgjidhni diskun fillestar në macOS Catalina, ne e botojmë këtë artikull me përgjigjen.

Apple e bën më të lehtë këtë herë sesa në versionet e mëparshme dhe e lë atë në Preferencat e Sistemit. Po, në pjesën e poshtme nëse nuk kemi prekur asgjë në konfigurimin fillestar të macOS Catalina duhet të gjejmë opsionin "Boot disk" në këtë dritare.

Në rastin tim, unë e përdor shumë për të provuar betat që prej asaj kohe Zakonisht i instaloj këto versione beta në një disk të jashtëm jo për të krijuar ndarje ose të ngjashme, kështu që e kam në dorë dhe mund të rindez kompjuterin nga versioni beta me disa klikime. Me pak fjalë, gjëja e rëndësishme për këtë opsion është që ne të mund të boot ndonjë OS nga një disk tjetër pasi që ne fillojmë direkt nga disku i zgjedhur.

Unë kam disa të njohur që kanë një SSD të jashtëm në një kuti me të një version i Windows për disa gjëra në punë dhe në këtë mënyrë ata shmangin përdorimin e metodave të tjera dhe madje edhe të një kompjuteri tjetër. Logjikisht, nëse nuk kemi një disk të jashtëm me sistemin operativ të instaluar në të, ky funksion do të jetë shumë i dobishëm për ne, por është e rëndësishme dhe interesante të dimë se ku është në rast se një ditë duhet ta përdorim ose duam për të provuar versionet beta pa krijuar ndarje në të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.