DisplayLink 5.2.1 rregullon problemet me macOS Catalina.

DisplayLink është azhurnuar në macOS Catalina

Me macOS Catalina, siç e dini, u prezantua funksioni Sidecar, nga i cili ekrani iPad mund të kopjohet në Mac të pajtueshëm. Por problemi i madh është se vetëm kompjuterët më modernë e mbështesin këtë funksion. Për të zgjidhur këtë, ne kemi zgjidhjen në displayLink.

Teknologjia në këtë softuer bën lidhjen e çdo ekrani me çdo kompjuter që mbështet USB ose WiFi (që do të thotë çdo kompjuter), të jetë më shumë se e lehtë.

Ne ju tregojmë se si të zgjidhni problemet me DisplayLink

Përveç që është në gjendje të lidhë çdo ekran, DisplayLink gjithashtu siguron një zgjidhje universale të ankorimit për çdo platformë. Në këtë mënyrë, ajo na lejon të lidhim shfaqje të shumta, audio, Ethernet dhe pajisje të tjera USB në Mac, madje edhe në iPad përmes portës USB (përfshirë portën USB-C) ose lidhjes pa tela.

Sidoqoftë, azhurnimi i këtij programi në versionin e tij të fundit ka shkaktuar që disa përdorues të macOS Catalina të bëjnë këtë kanë parë se si programi ka ndaluar së punuari. Por mos u shqetësoni, sepse zgjidhja është shumë e thjeshtë.

Versioni 5.2.1 i DisplayLink është krijuar për të ekzekutuar në macOS 10.15, megjithatë Catalina mund të çaktivizojë shtrirjen e kernelit gjatë azhurnimit. Këtu qëndrojnë problemet, por siç e kemi thënë, është e lehtë për tu rregulluar.

Ajo që duhet të bëjmë është ta kontrollojmë atë zgjerimi i kernelit është aktivizuar, ashtu si regjistrimi i ekranit. Kjo siguron që pajisjet e afishuara për DisplayLink të vazhdojnë të funksionojnë kur migrojnë në 10.15.

Si të dini nëse DisplayLink është i bllokuar dhe si ta rregulloni atë

Ju mund të kontrolloni nëse DisplayLink Kext është bllokuar duke hapur raportin e sistemit (menuja Apple -> About) dhe duke zgjedhur Extensions në panelin e majtë. Ne kërkojmë për DisplayLinkDriver.kext. ne duhet të kontrollojmë që ajo shfaqet "e ngarkuar". Nëse shohim një  "Jo", është se kext është bllokuar dhe duhet të jetë i aktivizuar.

Çështjet e DisplayLink me macOS Catalina

Për ta bërë këtë, gjëja e parë që duhet të dimë është se shtrirja e sistemit mund të aktivizohet vetëm brenda 30 minutash nga instalimi. Mos u frikësoni. Mund të ekzekutohet një instalim i ri për të rivendosur këtë kohëmatës.

Për ta aktivizuar, thjesht duhet të presim për përfundimin e instalimit. Sistemi operativ duhet të shfaqë një paralajmërim "Zgjerimi i sistemit i bllokuar pas instalimit" dhe pyesni përdoruesin të mundësojë shtesën DisplayLink.

Për këtë ne do të Preferencat e sistemit > Siguria dhe privatësia> shkyçni (Për këtë ne vendosim fjalëkalimin e administratorit.

Gati, me këtë duhet të kemi zgjidhur problemet e mundshme që mund të na ndodhin nëse kemi instaluar macOS Catalina.

Përmirësimet dhe rregullimet në DisplayLink versionin 5.2.1

Përveç gjithë kësaj, versioni i ri 5.2.1 sjell përmirësime dhe zgjidh problemet e mëposhtme:

 • Disa nga mënyrat e shfaqjes me rezolucion më të lartë nuk janë të disponueshme.
 • Rënie e shpejtë në disa aplikacione.
 • Pajisja DisplayLink nuk funksionon pas lidhjes USB.
 • Ekranet e DisplayLink janë të zeza në disa iMac
 • Ekranet e DisplayLink janë të zeza për shkak të kextcache të pavlefshëm pas azhurnimit të macOS në Catalina 10.15.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.