The Wall Street Journal shikon karrierën e Tim Cook në Apple

Tim Cook

Ky gusht mbush nëntë vjet që nga viti Tim Cook mori Apple pas vdekjes së Steve Jobs. Dhe sigurisht është e pamohueshme që falë menaxhimit të tij, Kompania Apple e Bitten është bërë një nga kompanitë më të mëdha në botë.

Ne kurrë nuk do ta dimë se çfarë do të kishte ndodhur nëse Jobs nuk do të largohej për shkak të një kanceri të përgjakshëm. Por është e qartë se Apple nuk ka dalë keq që atëherë. Wall Street Journal ai sapo ka botuar një analizë interesante të punës së Cook në këto nëntë vjet.

Wall Street Journal sapo publikoi një interesant artikull ku ai analizon punën e bërë nga Tim Cook si CEO i Apple që kur ai mori përsipër frenat e kompanisë pas vdekjes së themeluesit të saj Steve Jobs.

Pas zhdukjes së pafat të Jobs në 2011, të dy Wall Street dhe Silicon Valley u shqetësuan për të ardhmen e Apple. Ata shumë shpejt panë se nuk kishin pse të shqetësoheshin. Të ardhurat dhe fitimet e Apple tani janë dyfishuar dhe vlerësimi i tregut të kompanisë është më i lartë se PBB e Kanadasë, Rusisë ose Spanjës.

Këto fitime janë bërë nën Tim Cook, i cili pasoi Jobs në gusht 2011. Sipas një profili në The Wall Street Journal, më i fundit nëntë vjet ata kanë parë ndërmarrjen të ndryshojë në mënyrën e të menduarit të Cook.

Punët kujdeseshin më shumë për dizajnin, Cook për aksionarët

Tim Cook Steve Jobs

Tim Cook dhe Steve Jobs, dy mënyra të ndryshme për të udhëhequr Apple.

Krahasuar me devocionin e hapur të Jobs ndaj dizajn, Cook përshkruhet si shumë më metodik dhe i përqendruar në financa dhe të mira shoqërore. Edhe pse Apple nën Cook ka një mjedis "më të relaksuar në vendin e punës" sesa Apple nën Jobs, punonjësit shpjegojnë se Cook është po aq "kërkues dhe i hollësishëm".

Vëmendja e CEO për detalet "Bën që alternativat të hyjnë me frikë në takime." Dhe saktësia e Cook ka "ndryshuar mënyrën se si punonjësit e kompanisë mendojnë dhe punojnë", shton Journal.

CEO të tanishëm të ekzaminojë stafin para takimeve me Cook për t'u siguruar që ata janë të informuar mirë. Fillestarët këshillohen të mos flasin. “Ka të bëjë me mbrojtjen e kompjuterit tuaj dhe mbrojtjen e tij. Mos e humb kohën e tij, ”tha një ekzekutiv prej një kohe të gjatë.

Nëse Cook e kupton në një takim që dikush nuk është i përgatitur mjaftueshëm, ai e humb durimin e tij dhe thotë: "Tjetra", ndërsa bën faqen e agjendës së takimit.

Cook rrallë viziton studio e dizajnit Apple, të cilën Jobs e frekuentonte shumë shpesh. Në një takim të vitit 2012 për të shqyrtuar një prototip fillestar të Apple Watch, Cook mungoi. Disa punonjës veteranë menduan se një mungesë e tillë do të kishte qenë e paimagjinueshme nën Jobs.

Gjithashtu ndryshe nga Jobs, i cili mendonte se paratë e Apple ishin më të drejtuara për kërkime dhe zhvillime, Cook është shumë më i fiksuar për kthimin e parave te klientët. accionistas të kompanisë.

Në vitin 2013, Cook kishte një darkë tre-orëshe me investitorin në Wall Street Carl Icahn që përfundoi me ëmbëlsirë të përbërë nga biskota me logon e Apple.

Miqtë dhe të njohurit që folën për Journal thanë që Cook ishte një "person i përulur i punës me një përkushtim shumë të veçantë ndaj Apple". Edhe miqtë prej një kohe të gjatë rrallë shoqërohen me Cook, dhe ish-ndihmësit shpjegojnë se ai rrallë merr pjesë në ngjarje personale.

Prova e ndryshimit të Apple mund të jetë në produktet e saj. Kompania ka dështuar kryesisht për të hedhur në treg llojin e produkteve shkelësit të tregut për të cilin Jobs ishte i famshëm.

Në vend të kësaj, Apple ka zotëruar aksesorë përreth iPhone, duke përfshirë Apple Watch, AirPods dhe Shërbimet të tilla si Apple Music, Apple TV + ose Apple Arcade. Apple Watch është afër njëqind milion njësi të shitura, ndërsa AirPods kanë përbërë më shumë se gjysmën e të gjitha kufjeve të shitura në 2019 në të gjithë botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.