Dizajn i ri i qendrës së njoftimeve në macOS Sierra

makos-sierra-qendër njoftimi

Shumë përdorues na thonë se qendra e njoftimeve Mac është diçka që ata vërtet e përdorin pak dhe është e vërtetë që ne nuk po përfitojmë shumë nga kjo qendër njoftimi, por tani në macOS Sierra me ndryshimin e dizajnit dhe disa funksione të reja të implementuara, ne mund të merrni më shumë nga ajo. Tani për tani ajo që zbulojmë është një dizajn i ri në qendrën e njoftimeve, ky dizajn i ri është shumë më i ngjashëm me atë të iOS 10 dhe na ofron sanduiçet tipike për secilin prej njoftimeve, duke marrë kështu një dukshmëri më të mirë të njoftimeve sesa në OS X El Capitan dhe versionet e mëparshme të sistemit.

Përveç dizajnit të njoftimeve të ndara dhe të diferencuara mirë nga secila prej mjeteve, dizajni më i ri dhe sipas asaj që duam me të vërtetë, që është të shohim qartë njoftimet, na bën që ta përdorim atë pak më shumë se më parë. Tani na ofron edhe ne opsioni për të shtuar miniaplikacione në një mënyrë të thjeshtë dhe efektive në çdo kohë dhe kjo hap një gamë të gjerë mundësish për përdoruesin, por ne do të flasim për këtë në një moment tjetër.

njoftimi-qendra-1 njoftimi-qendra-2

Në lidhje me dizajnin e ri (fotografia e sipërme e majtë është macOS Sierra) mund ta themi atë na bind shumë më tepër se versioni i mëparshëm që i kishte të gjitha njoftimet shumë ngushtë dhe pak të diferencuar midis ditëve, tani gjithçka shfaqet më qartë dhe jemi të sigurt që opsionet e reja që ka mund t’i japin pak shtytje në këtë version të ri të sistemit macOS Sierra. Tani është koha për të parë përvojën tuaj dhe reagimet tuaja mbi këtë ndryshim të dizajnit që a priori duhet të jetë për të mirë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   alberto dijo

  A ka ndonjë mënyrë për ta vendosur sfondin të errët, si te kapiteni .. ??

 2.   alberto dijo

  Marina, mbylli gojën, ti tashmë më ke thithur