A doni një Apple I? Krijoni vetë një kopje

 

Apple I që është pjesë e këtij koleksioni

Ky model i Apple I është një nga pjesët më të lakmuara nga koleksionistët e Mac në të gjithë botën. Me vlera që tejkalojnë gjysmë milioni dollarë, bëhet një pjesë pothuajse e paarritshme për çdo të vdekshëm. Çfarë të themi, që një kujdes më i mirë është gjetur dhe funksionimi i tij është adekuat, aq më shumë vlerë do të arrijë në treg.

Ka koleksionistë që zotërojnë një koleksionin e tij të madh, por nuk është më e zakonshmja. Sidoqoftë, tani çdokush me pak aftësi mund të ketë një kopje të këtij kompjuteri në shtëpi për një çmim gati qesharak. Sigurisht, duhet ta ndërtoni vetë dhe rezultati nuk do të jetë aq i bukur, por ai do të kryejë të gjitha funksionet ashtu si ky model i parë.

Ashtu si Ikea: Merrni pjesët dhe ndërtoni Apple tuajin tuaj

Ashtu si Ikea e nisi atë, Ne e dimë që suedezët kanë vendosur bateritë me Apple por ata nuk arrijnë aq shumë, kompania SmartyKit ka lansuar një komplet kryesisht për fëmijë, dhe unë do të thoja jo aq fëmijë, me të cilin mund të ndërtoni kompjuterin tuaj të parë. Më konkretisht, ju mund të merrni një kopje plotësisht funksionale të një Apple I.

Asnjë njohuri e saldimit nuk është e nevojshme për të ndërtuar këtë kompjuter, sepse gjithçka përshtatet në tavolinën e bukës. Pajisja vjen me tabela bukë, 15 patate të skuqura me firmware, kabllo bluzë, kabllo me ngjyra, fole PS / 2 dhe RCA, dhe një mbajtëse baterie. Punon me katër bateri standarde AA dhe kemi frikë se monitori dhe tastiera duhet të sigurohen nga ne.

Ndërtoni një kopje të Apple I me këtë Paketë

Specifikimet teknike të këtij kompjuteri në stilin e enigmës janë a Procesori 6502 MHz MOS 1 i përdorur në Apple I. Çipi ROM përmban një kopje të sistemit operativ origjinal të Monitor Steve Wozniak. Isshtë e aftë të ekzekutojë BASIC dhe kompania thotë se ata personalisht përdorin një version të lehtë të Python për të ekzekutuar kopjet e tyre.

Montimi i tij nuk do të jetë shumë i vështirë pasi secila çantë është e numëruar sikur të ishte Lego. Projekti është një realitet dhe është prezantuar në CES në Las Vegas. Ai do të dalë në shitje në mes të vitit 2020 me një çmim prej 99 $, por ju mund të regjistroheni në uebfaqen e tyre ku ata do të lançojnë lajmet më të azhurnuara të këtij produkti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.