Dropbox beta për macOS tani duket më shumë si iCloud

Dropbox beta për macOS duket si iCloud

Dropbox është ndoshta një nga aplikacionet më të përdorura për të ndarë skedarë midis përdoruesve të ndryshëm dhe gjithashtu për të ruajtur ato në të cilat duam të bëjmë një kopje rezervë. Ata prej nesh që kanë Apple gjithashtu kanë iCloud dhe përparësia e kësaj mbi atë është lehtësia dhe shpejtësia e sinkronizimit. Sidoqoftë, me beta-në e re të Dropbox, ne shohim se si programi duket gjithnjë e më shumë si iCloud, sigurisht një lajm shumë i mirë.

Dropbox dëshiron të jetë si iCloud

Një nga ndryshimet kryesore midis iCloud dhe Dropbox është se iCloud sinkronizon dosjen amtare të dokumentet macOS së bashku me desktopin tuaj. Kjo do të thotë që nëse përdorni një MacBook Pro në shtëpi dhe një tjetër në zyrë, për shembull, ky sinkronizim është mjaft i dobishëm. Ne mund të kemi një skedar në desktop dhe do ta gjejmë në të gjitha pajisjet shtesë. 

Dropbox sinkronizimi i kufizuar në dosjen tuaj. Sidoqoftë beta e fundit e këtij programi ose aplikacioni dëshiron të shkojë një hap më tej. Në këtë projekt të ri është shtuar opsioni për të sinkronizuar dokumente, shkarkime dhe desktop. Pasi të jetë aktivizuar, do të krijohet një dosje e quajtur "My Mac" në dropbox që do të përmbajë të gjithë dosjen e shkarkimeve. Në këtë mënyrë Dropbox mund të bëhet një zgjidhje rezervë dhe do të jetë më e lehtë për të migruar nga një Mac në tjetrin dhe natyrisht të kaloni nga iPhone ose iPad. 

Kjo zgjidhje vjen në momentin kur iCloud ka nisur ndarjen e dosjeve. Në këtë mënyrë, dy zgjidhjet e shkëlqyera për t'i pasur skedarët tanë gjithmonë të disponueshëm bëhen gjithnjë e më të ngjashme. Ekziston një ndryshim i madh dhe është menaxhimi i artikujve të fshirë, të cilat për momentin, Dropbox e bën më mirë.

Isshtë çështje e provimit të dy aplikacioneve tani dhe mbajtjes së një më të miri i përshtatet nevojave tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.