Dropbox fillon testimin e aplikacionit të tij të përputhshëm me Apple Silicon

Beta e re e Dropbox e bën atë më shumë si iCloud

Një nga aplikacionet par excellence për të ruajtur dhe shkëmbyer të dhëna në cloud, më në fund fillon testet e tij me Apple Silicon. Në këtë mënyrë, edhe pse ka marrë kohë, nuk dëshiron të jetë një nga të paktat aplikacione jo-vendase me çipin e ri të Apple që nëse gjithçka shkon mirë, në vitin 2022 nuk do të ekzistojë më. Intel brenda Apple Macs.  Testimi i një versioni origjinal të aplikacionit tuaj Mac ka filluar tashmë.

Pas kritikave nga klientët dhe përdoruesit e Dropbox, më në fund kanë filluar testet e një versioni origjinal të aplikacionit për Mac dhe me mbështetje për Apple Silicon. Në tetor, përgjigjet zyrtare ndaj komenteve në forumet e Dropbox sugjeruan se Dropbox nuk kishte plane të shtonte mbështetjen e Apple Silicon në aplikacionin e tij Mac. Kjo do të vazhdonte të mbështetej në teknologjinë Rosetta 2 për të përkthyer aplikacionin e bazuar në Intel në ato Mac më të rinj. Më në fund, CEO i kompanisë tha se Dropbox do të miratonte mbështetjen vendase të çipave të rinj të Apple, në gjysmën e parë të vitit 2022. Duket se po respektohen afatet. Duke pasur parasysh se gjysma e parë shkon deri në qershor.

Kjo do të thotë se nëse gjërat shkojnë mirë, Rosetta 2 do të ndërpritet se në Mac më të rinj, aplikacionet herë pas here funksionojnë më ngadalë, duke përdorur pak përfitimet e performancës dhe efikasitetin e energjisë të Apple Silicon. Kjo do të thotë, është si të kesh një Formula 1 dhe ta drejtoj vetë në vend të një profesionisti. Nëse i shtojmë kësaj është një sekret i hapur që Dropbox nuk është aplikacioni më i përmbajtur në treg. Është kritikuar se ka nevojë për shumë memorie dhe “hanë” baterinë.

Dropbox ka konfirmuar se ka filluar testimin e aplikacionit vendas me një grup të vogël të bazës së tij të përdoruesve Mac dhe se planifikon t'u ofrojë të gjithë përdoruesve që ekzekutoni versionin beta të aplikacionit tuaj deri në fund të janarit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)