A ka nevojë për Mac tonë për një kopje rezervë në re?


Në treg ka shërbime të ndryshme për të bërë kopje rezervë të Mac-ut tonë në cloud: Backblaze, Arq. Por na mungon një shërbim i Apple që automatikisht bën kopje të sistemit të plotë në re, në stilin e rezervë iCloud, që kemi në pajisjet iOS. Me këtë opsion, ne fitojmë, ndër të tjera, siguri në të dhënat tona, kuptuar si problemi që mund të kenë kopjet tona rezervë në disqet e forta fizike, të cilat zakonisht ndodhen në një adresë. Jo vetëm një dështim i këtyre mjeteve do ta bënte atë të padobishme, por edhe një zjarr ose përmbytje. 

Nuk do të bëhet dramatike, por në këtë pikë aktuale, Apple na jep mundësinë për të bërë një kopje rezervë të skedarëve që kemi në dosjen e dokumenteve ose në desktop. Së pari, ne nuk mund të zgjedhim se cilat dosje sinkronizohenEpo, ose ne kopjojmë të gjithë dosjen e dokumentit, ose nuk kopjojmë ndonjë. Së dyti, opsioni perfekt do të ishte kryerja e një kopjoni në re që na lejon të rikthejmë sistemin tonë pikërisht nga momenti kur e bëjmë kopjen në sistemin tonë.

Apple do të unifikojë ekipet e saj të punës për të përmirësuar shërbimet Ndoshta investimi në qendrat e të dhënave që Apple po ndërton në të gjithë Shtetet e Bashkuara, i përgjigjet saktësisht një mase në këtë drejtim. Por nëse ndodh, sasia e informacionit që duhet të ruhet për përdorues do të ishte më e lartë se ajo e përdorur në këtë kohë. Prandaj, shtrohet çështja e çmimit të këtij depozita. Aktualisht Apple ka nivelet e mëposhtme të çmimeve: falas deri në 5 GB, 0,99 € deri në 50 GB, 2,99 € është 200 GB dhe 2 TB është 9,99 €. Pa e ditur se si mund të fillohet, por më duket se ePlani i kërkuar nuk duhet të jetë më pak se 200 GB.

Ne nuk e dimë nëse Apple po punon për të, por unë e kuptoj që ajo duhet të sigurojë mbështetje të këtij lloji, dhe jo vetëm për klientin profesionist, i cili po planifikon një rast të dështimit të pajisjeve të tij, por për përdoruesin e zakonshëm që nuk e bën këtë duan të komplikohen në rast të një gabimi të tillë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.