Duket se moda është të padisësh Apple

Logoja e mollës

Kur një kompani arrin majat, është e qartë se ajo ka avantazhet dhe disavantazhet e saj. Si një avantazh mund të themi, midis shumë gjërave të tjera, pozicionin e "fuqisë" që ju jep dhe fuqinë për të marrë vendime të tilla si ai i bërë në çështje me Epic Games dhe Fortnite. Ai gjithashtu mbart gjërat e tij të këqija, për shembull, dhe përsëri midis shumë të tjerëve, duke qenë i ndjeshëm ndaj kujtdo që dëshiron të marrë 5 minutat e lavdisë së tij bazuar në padi Apple. 

Shumë procese gjyqësore janë ngritur kundër konglomeratit gjigant të biznesit Apple. Shumë prej tyre kanë të bëjnë me çështje të patentës dhe tani shumë në modë, për arsye monopoli. Sidoqoftë, ka disa procese gjyqësore që janë ngritur dhe që ne e dimë paraprakisht se ato nuk do të shkojnë askund, por ato pranohen për përpunim dhe për këtë arsye ne duhet të jemi në pritje. Nuk do të ndodhë që më lart ata të dënojnë Apple dhe të gjenerojnë jurisprudencë. Gjithmonë duhet të jesh vigjilent.

Me këtë rast, i pandehuri vjen nga një privat rreth kartave dhuratë nga iTunes dhe App Store. Nuk u referohet kartave unike të dhuratave që kompania ka hedhur në treg së fundmi. Në fakt padia ishte ngritur në Maj të këtij viti dhe i referohet disa masave të sigurisë të të njëjtit.

Një individ privat, Rachel Shay, thotë se ajo bleu një kartë dhuratë për ditëlindjen e djalit të saj, por mbaruar marrja e një karte që nuk kishte vlerë në të, pasi "palët e treta përgjuan fondet e aktivizuara". Sipas kërkesës mund të lexoni:

Paditësi dhe anëtarët e tjerë pësuan dëme monetare për paratë e ngarkuara në kartat e dhuratave. Procesi gjyqësor pretendon se kompania ka korrur përfitime të mëdha nga praktikat tuaja të paligjshme, të padrejta dhe mashtruese të biznesit.

Çështja është se kështu funksionojnë kartat e rimbushjes. Karta do të kishte qenë e paprekur në kohën e blerjes / ngarkesës. Në një moment dikush përfitoi dhe përdori kodin për të përdorur shumën e parave të rimbushura. It'sshtë sikur portofoli juaj të ishte vjedhur në rrugë. 

Nuk e di nëse kjo çështje do të realizohet, por është e qartë që padia ndaj Apple mund të jetë e dobishme. Ju duhet të provoni mbase do të luajë fyelli.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.