Dyqanet e Apple në Kinë do të pranojnë mënyra pagese vetëm në Kinë, të tilla si AliPay

mollë-paguaj

Në një lëvizje të zgjuar nga kompania me bazë në Cupertino për të përmirësuar shitjet në vendin aziatik dhe për të zvogëluar armiqësinë e pësuar nga të qenit një kompani e huaj, Apple ka vendosur të pranojë shërbimin popullor Alipay në 41 dyqane fizike në Kinë.

Kjo është hera e parë që Apple mirëpret një pagesë celular përveç asaj të saj, në një përpjekje për t'u afruar me popullatën lokale dhe për të përmirësuar ndjenjën e markës së kinezëve me produktet e ndryshme të ofruara atje.

Lajmi u njoftua nga një filial i Alibaba, tregu i mirënjohur online në vend, i cili njoftoi dje se Alipay Do të jetë sistemi i parë i pagesave jo-markë për celular, i pranuar nga Apple në dyqanet e saj fizike.

etsy-apple-paguaj

Shërbimit tashmë të pranuar Apple Pay i bashkohet kjo metodë popullore pagese, e pranuar gjerësisht në kontinentin aziatik. Apple Pay shtrihet në të gjithë globin, por, ashtu si me shërbimet e tjera të kompanisë, në vendin aziatik ata nuk po korrin shifrat e pritshme, kjo është arsyeja pse zyrat e Cupertino kanë ardhur për të marrë këtë vendim.

Edhe pse AliPay filloi pak më shumë se një vit më parë të pranohej në blerjet në internet në faqen e internetit të Apple, sjellja e këtij shërbimi në dyqanet fizike të kompanisë është një hap objektivi i të cilit nuk është askush tjetër përveç të qenit më dashamirës ndaj klientit kinez, e cila ende heziton të blejë produkte të huaja.

Për disa vite tani, marrëdhëniet midis kompanisë së Amerikës së Veriut dhe Alibaba janë forcuar, deri në pikën që ka potencial për një partneritet midis shërbimeve të pagesave, siç konfirmohet nga të dy CEO i Apple Tim Cook dhe Jack Ma, Alibaba. Edhe pse kjo ide ra në fund të vitit 2016, marrëdhënia midis të dy CEO-ve nuk ka qenë e keqe dhe marrëveshjet e bashkëpunimit nuk përjashtohen në të ardhmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.