Dyqanet e synuara thonë se shitjet e produkteve të Apple janë ulur 20%

Objektiv

Shitjet e të gjitha pajisjeve të kompanisë Apple nuk po kalojnë momentin e tyre më të mirë. Në thirrjen e fundit të konferencës në të cilën Tim Cook ofroi rezultatet financiare që korrespondojnë me tremujorin e fundit, e treta e vjetorit të kompanisë, e dyta e këtij viti, shifrat e shitjeve përsëri pasqyrojnë që të dy, iPhone, iPad dhe Mac nuk kalojnë kohë të mira. Sa i përket shitjeve të Mac, një pjesë e rëndësishme e gabimit është vetë Apple, e cila nuk ka rinovuar gamën MacBook Pro në një mënyrë estetike dhe funksionale për disa vjet, një gamë që sipas thashethemeve mund të rinovohet para fundit të vitit, Edhe pse të tjerët theksojnë se do të jetë 7 shtatori i ardhshëm, data e planifikuar për prezantimin e modeleve të reja të iPhone.

Rishites të autorizuar po shohin gjithashtu rënie të shitjeve të produkteve Apple, nganjëherë në një mënyrë shumë alarmante siç është rasti i zinxhirit të synuar të institucioneve. Target raportoi dje mbi rezultatet e saj të fundit financiare dhe ato që CEO i kompanisë vuri theks të veçantë në shitjet e produkteve Apple, të cilat janë me 20% më poshtë nëse krahasojmë të dhënat për këtë tremujor të fundit me vitin e kaluar.

Sipas Brian Cornell, CEO i Target, tregu duket se po tregon shenja të ngopjes me pajisje të nivelit të lartë, kur bëhet fjalë për shitjet e iPhone. Sidoqoftë, nëse flasim për Mac, përdoruesit po blejnë gjithnjë e më pak Mac për shkak të mungesës së rinovimit dhe thashethemet e vazhdueshme që rinovimi i saj është i afërt. Kjo fjalë që më në fund nuk bëhet kurrë e vërtetë, po bën që përdoruesit e interesuar të ndryshojnë ose krahasojnë një MacBook Pro të ri të mendojnë dy herë dhe më në fund të vendosin të presin për modelet e reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.