Dyqani Apple në Charleston, Karolina e Jugut, mbyllet për shkak të COVID-19

Apple Store

Apple ka njoftuar mbylljen e Apple Store në Charleston, Karolina e Jugut, një mbyllje e shkaktuar pasi e zbuloi atë më shumë se 20 punonjës janë ekspozuar ndaj COVID-19 dhe disa kanë rezultuar pozitivë, siç thuhet nga Bloomberg. Uebfaqja e Apple e këtij dyqani tregon se si do të qëndrojë e mbyllur deri të hënën e ardhshme, 23 gusht.

Dyqanet me madhësinë e Charleston zakonisht kanë midis 70 dhe 80 punonjës, kështu që nëse marrim parasysh se një e katërta e fuqisë punëtore aktualisht nuk është funksionale për shkak të ekspozimit dhe infeksioneve ndaj COVID, kuptohet që Apple ka vazhduar të mbyllë dyqanin.

Punësoni staf shtesë për të plotësuar mungesat e stafit, Nuk duket të jetë një opsion pasi për shkak të koronavirusit, është e vështirë të gjesh personel që dëshiron të punojë për publikun, jo vetëm në Charleston, por në qytete të tjera në Shtetet e Bashkuara. Varianti i ri Delta i koronavirusit që po përhapet me shpejtësi nuk është ndihmë.

Në fakt, për shkak të këtij varianti, Apple ka vendosur anuloni planet tuaja për të ri-ofruar Sot në sesionet e Apple personalisht më 30 gusht. Qershorin e kaluar, Apple vendosi të ndalojë së kërkuari nga punonjësit dhe klientët të mbajnë maska ​​në dyqane. Në fund të korrikut, kur varianti Delta filloi të zgjerohet, Apple vendosi të rivendosë përdorimin e detyrueshëm të maskave.

Nëse varianti Delta vazhdon të zgjerohet, Apple ka të ngjarë të instalojë masa më kufizuese në Apple Store, për të kufizuar kapacitetin dhe për të parandaluar që dyqanet të bëhen burime të përhapjes së koronavirusit.

Sipas raportit të Bloomberg, dyqanet me pakicë të Apple në SHBA. ata kanë zvogëluar orët e tyre të punës, pjesërisht për shkak të COVID por edhe për shkak të ngushtësisë së tregut të punës, edhe pse tani për tani, pothuajse e gjithë Apple që Apple ka shpërndarë në Shtetet e Bashkuara mbeten të hapura.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.