Dyqani i parë zyrtar i Apple në Indi që hapet në 2021

Angazhimi i Apple për të diversifikuar linjën e saj të biznesit jo vetëm që përfshin ndërprerjen e varësisë aq shumë nga iPhone duke ofruar shërbime të reja, por gjithashtu të hapë tregje të reja. India është basti i fundit më i rëndësishëm që po bën kompania, një treg me më shumë se 1.200 milion banorë, megjithëse po i kushton shumë.

Po i kushton shumë sepse qeveria e vendit është shumë proteksionist me ndërmarrjet vendase dhe kërkon një sërë detyruesish nga ndërmarrjet e huaja që duan të vendosen në vend. Njëra prej tyre është se 30% e produkteve duhet të prodhohen në vend, duke detyruar Foxconn dhe kompani të tjera, të transferojnë prodhimin e tyre në vend.

Apple planifikoi të hapë dyqanin e parë në Indi në vitin 2020, por më në fund vetë kompania, përmes Tim Cook, ka konfirmuar se është e detyruar të vonojë planet e saj për të hapur dyqanin e parë zyrtar në vend.

Për një dekadë, Apple është mbështetur vetëm te shitësit, dyqanet dhe tregjet e palëve të treta për të shitur produktet e saj në Indi. Kjo do të fillojë të ndryshojë këtë vit.

Në takimin vjetor të aksionarëve të kompanisë të Mërkurën, CEO Tim Cook u tha investitorëve se Apple do të hapë dyqanin e saj në internet në Indi, tregu i dytë më i madh i smartphone-ve në botë, diku këtë vit, dhe i cili do të hapë dyqanin e tij të parë zyrtar në 2021.

Në tetor të vitit të kaluar, Apple arriti një marrëveshje për të hapur dyqanin e saj të parë fizik Apple në vend në Qendra tregtare Maker Maxity, e vendosur në kompleksin Bandra Kurla në Mumbai. Hapja ishte planifikuar për në shtator të këtij viti, por siç e ka konfirmuar vetë Tim Cook, banorët e vendit do të duhet të presin deri në 2021.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.