E Ardhmja e Mac Pro A është afër?

Pamje anësore e Mac Pro

Anije e mollës është ende mjaft e neglizhuar sipas mendimit të klientëve pro Apple. Mac Pro Nuk është azhurnuar që nga viti 2010 (pa qenë një azhurnim i vogël që pësoi në 2012 pasi që duhej të bëhej një ndryshim pothuajse i detyruar i procesorëve) dhe duke ruajtur një dizajn të ngjashëm me atë Fuqia Mac G5 i 2003.

Për më tepër, është përmbushur me besnikëri se e kaluara 18 për muajin shkurt ishte dita e fundit që mund të blini Mac Pro në vendet e Evropës. Mos harroni se ky nuk është një vendim i marrë plotësisht nga Apple pasi rregulloret evropiane kanë ndryshuar dhe modeli aktual i Mac Pro ndalet së shituri nuk janë në përputhje me rregullat fjalë për fjalë.

Edhe pse duket se Apple e ka harruar këtë model, ka zëra se Apple do të përgatiste një lançim të një model i ri azhurnuar e kësaj pajisje. Informacioni ka dalë nga punonjësit gjatë muajit të fundit, i cili, megjithëse nuk ka qenë i mundur të verifikohet deri më sot, pasqyron disa nga arsyet që kompania e mollëve duhet të vonojë fillimin.

Ivy Bridge, procesorë të rinj Intel

Guri i parë i themelit është hardware. Apple ka përdorur në modelet e saj më të fundit Procesorët Intel Xeon për t’i dhënë jetë Mac Pro marrja kundër këtij lloji të procesorëve lirohet shumë më vonë sesa procesorët konvencional Intel. Procesori tjetër Xeon që përshtatet me Mac Pro do të ishte ai 22 nm Ivy Bridge Xeon v2 , e cila sipas udhërrëfyesit të Intel nuk ka shumë të ngjarë të dalë në treg para mesit ose fundit të këtij viti.

Nëse marrim parasysh atë për Apple a Mac Pro i ri Ai duhet të jetë kompjuteri më i fuqishëm në gamën e Mac, ka pak pikë në lëshimin e një modeli të ri derisa ata të mund të përdorin ata procesorë të rinj, duke shmangur kështu që klientët e panumërt të zhgënjehen nga një azhurnim i dobët.

SATA EXPRESS, ndërfaqe e re SSD

Guri tjetër në enigmë vjen nga dora e një njësie solide magazinimi SATA Express. El Mac Pro Duhet të jetë jashtëzakonisht i fuqishëm dhe absolutisht Maci më i shpejtë që ka bërë Apple. Sot është memorje në gjendje të ngurtë që zvogëlon ngushtësinë e shkaktuar nga ruajtja e të dhënave që është më e ngadaltë sesa funksionimi i përbërësve të tjerë të kompjuterit. disqet e ngurta SSD kanë arritur kufirin që ndërfaqja aktuale SATA III është i aftë të japë, duke arritur në 500Mb / s lexoni dhe shkruani.

Në janar 2013, grupi SATA-IO ka raportuar një ndërfaqe të re të quajtur SATA Express. Siç sugjeron emri i saj, ajo kombinon një ndërfaqe tradicionale SATA së bashku me një PCI Express, i cili lejon shkalla të transferimit të të dhënave deri në 4 herë më shumë se ajo ekzistuese. (2 GB / s duke përdorur PCI Express 3.0). Sidoqoftë, pritet që SATA Express të mos korrë kokën ende deri në fund të vitit 2013, ky është një tjetër nga shkaqet e mundshme që e bën Apple të presë.

Rrufe, port ultra i shpejtë

Nga ana tjetër, rryma Mac Pro Apple nuk ka mbështetje për Vetëtimë, për një pjesë të madhe të faktit se përpunuesit e duhur Ivy Bridge nuk janë ende në dispozicion. Thunderbolt gjithashtu pritet të arrijë gjeneratën e tij të tretë në fund të 2013 me të re Kontrolluesi i Rrufesë "Redwood ridge" duke ofruar një numër përmirësimesh të energjisë dhe performancës.

Ndryshimi më domethënës që mund të shkaktojë kjo do të jetë në shfaqjen e a Displayport i ri 1.2 i cili mund të trajtojë rezolucionin 4K (dy herë më shumë se aktualisht mund të), i cili do të shërbente si mbështetje për nisjen e një Ekran i ri Retina Thunderbolt 27 inç Nëse Apple vazhdon trendin e saj të ofrimit të ekraneve të reja me lëshimin e Mac Pro. Duke marrë parasysh sa e vështirë ka qenë Apple në marrjen e një numri të mjaftueshëm të ekraneve 27-inç për iMac-et e reja, një ekran 27-inç Retina Thunderbolt mund të mos jetë i vlefshëm deri të paktën në mes të 2013, dhe ndoshta më vonë.

Ekran Retina Apple

Në mbyllje, siç e vura në dukje më herët, Apple ka përdorur të njëjtin model bazë për Mac Pro për një dekadë. Rareshtë e rrallë që Apple ka një dizajn për kaq kohë që tashmë bëhet pak i vjetruar. Mac Pro është një kompjuter i madh dhe i rëndë, dhe në botën e sotme thjesht nuk ka nevojë që ai të jetë aq i madh dhe i rëndë.

Apple thuhet se po punon për një dizajn i ri dhe shumë më i hollë për Mac Pro tjetër. Ruajtja e reputacionit të saj me dizajne elegant, efikas dhe funksional është shumë e rëndësishme për Apple. Apple pëlqen që gjërat të jenë sa më të vogla dhe të lehta. Paraqitja e mëposhtme mund të jetë a Shell i ngjashëm me Mac Mini me shtesa të grumbullueshme dhe modulare. Çfarëdo që të jetë, dizajni i shkëlqyeshëm kërkon kohë dhe Apple duhet të marrë në dorë procesorët e gjeneratës së ardhshme dhe pjesët që ata planifikojnë të përfshijnë në tjetrën. Mac Pro para se të kompletohet ndonjë dizajn i ri që ata mund të kenë në laboratorë.

Thashethemet e New Mac Pro

Duke marrë parasysh se fundi i vitit 2013 është kur shumë prej këtij hardueri pritet të jetë i disponueshëm për kompaninë, është e sigurt të thuhet se do të ishte të paktën në fund të 2013 ose në fillim të 2014 kur i ri Mac Pro mund të nisë, duke marrë parasysh që nëse ata duan ta shesin atë në territorin evropian ata do të duhet të zgjidhin problemin e patentës që ka çuar në ndërprerjen e shitjeve në vende si Spanja.

Cilat janë mendimet tuaja për të ardhmen e Mac Pro?

Më shumë informacion - iSchmutz, një aleat i shkëlqyeshëm kundër papastërtive në Mac Pro tuaj

Burimi - www.mactrast.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.